Zaginął 13 letni Flex

Dodane przez Michał Luty 24, 2011 17:46

Zaginął 13 letni Flex

greywhale Wieloryby szare to krytycznie zagrożony gatunek. Na całym świecie pozostało ich jedynie około 1300 osobników. Wieloryb ten jest znany przede wszystkim z przemierzania ogromnych odległości. Migrując wzdłuż wybrzeża ameryki północnej przemieszczają się aż do żerowisk na Morzu Ochockim (Rosja) w pobliżu Wyspy Sachalin, pokonując dystans nawet od 16 000 – 22 400 km!

Żadne inne znane nauce zwierze nie podróżuje tak daleko. W ubiegłym roku w październiku, naukowiec Bruce Mate, dyrektor Instytutu Ssaków Morskich (Oregon State University) współpracując z Instytutem Ekologii i Ewolucji Rosyjskiej Akademii Nauk oznaczyli jednego osobnika pieszczotliwie nazywając go „Flex”. Pupil oznaczony został w momencie, kiedy wyruszył w swoją podróż z Rosji.

Dzięki nowoczesnej technologii naukowcy byli w stanie prześledzić całą trasę wieloryba, który płynął przez Morze Beringa i zatokę Alaski, wybrzeże Oregonu aż na południe do Golden State of California. Jest to bardzo nietypowe dla tego gatunku wielorybów, które zwykle spędzają zimy w pobliżu Rosji.

joomplu:1081Podobną trasę pokonuje inny gatunek „the eastern gray whale”, którego żerowiska znajdują się w pobliżu zatoki Meksykańskiej. „Flex” poruszał się ze średnią prędkością prawie 7km/h, jak na osobnika wielkości dużego autokaru ważącego od 15 do 30 ton to całkiem niezły wynik.

Po ponad 125 dniach obserwacji 13 letni „Flex” zaginął. Ostatni sygnał wysłany przez jego nadajnik dotarł do naukowców 4 lutego 2011 roku, po przepłynięciu 8586 km, ktokolwiek widział zaginionego proszony jest o kontakt z Marine Mammal Institute w Oregonie .

Foto: wisley/flicker
Źródło: http://mmi.oregonstate.edu/ 

Dodane przez Michał Luty 24, 2011 17:46

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń