Międzynarodowy zespół naukowców w trakcie przeprowadzania badań odkrył bardzo wysokie stężenie polichlorowanych bifenyli (PCB) wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki
Produkcja tych bardzo toksycznych związków została zakazana w Europie i Stanach Zjednoczonych już wiele lat temu. Szkodliwe substancje pochodzą najprawdopodobniej z nielegalnego wysypiska śmieci lub ogromnego statku.
„Nie spodziewaliśmy się znaleźć tak wysokiego stężenia PCB. To bardzo toksyczne związki, które stanowią olbrzymi problem na zachodnim wybrzeżu Afryki” – powiedział Ailette Prieto, naukowiec z Uniwersytetu Kraju Basków (UVP/EUH-Hiszpania) oraz współautor pracy naukowej opublikowanej w czasopiśmie „Enviromental Science & Technology”
Jak wykazały badania PCB są związkami rakotwórczymi, stosowanymi w przeszłości w transformatorach, kondensatorach i chłodziwie do różnych urządzeń. Ich produkcja została zakazana w USA w 1979r. ze względu na ich toksyczność. W Europie z kolei ich produkcja została zakazana na mocy konwencji Sztokholmskiej w sprawie trwałych związków organicznych.
Zespół naukowców kierowany przez Rosalindę Gioia z Uniwersytetu Lancaster w Wielkiej Brytanii, wykazał, że wysokie stężenie tych toksyn znajduje się w niektórych krajach Afryki Zachodniej. Wśród wymienionych krajów są min. Wybrzeże Kości Słoniowej, Gambia oraz wszystkie kraje leżące wzdłuż wybrzeża.
Naukowcy swoje wnioski oparli na badaniach prowadzonych w regionie przez kilka ostatnich lat. W tym czasie niemiecki statek RV Polastern zbierał próbki powietrza, z kolei w Gambii, Sierra Leone, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie zebrano szereg próbek w stacjach naziemnych, starając się ustalić możliwe źródła zanieczyszczenia.
Gioia wyjaśnia, że toksyczne związki mogą pochodzić więcej niż jednego źródła. „Najprawdopodobniej przyczynę stanowią nielegalne składowiska śmieci i cmentarzyska statków, gdyż PCB może zostać uwolnione do atmosfery w wyniku spalania, a także przechowywania i złomowania starych statków” Badania wskazują w szczególności na jedno z największych cmentarzysk na świecie, znajdujące się w zatoce Nuadibu w Mauretanii.
„Innym możliwym źródłem mogło być spalanie substancji organicznych w pożarach lasów, jakie mają miejsce w regionie, wykluczyliśmy jednak taką możliwość, gdyż wtedy uwolnione do atmosfery zostałyby również inne zanieczyszczenia, a takowe zostały odnalezione w bardzo śladowych ilościach”– powiedział Prieto.
Dane do badań, które były również publikowane w Nature News, zostały zebrane w 2007r. w RPA podczas niemieckiej ekspedycji naukowej statku RV Polastern. Pobrane próbki zostały zamrożone i przewiezione do Europy, gdzie poddano je badaniom w tamtejszych laboratoriach, w tym Lancaster University i Zakładzie Chemii Analitycznej na UPV w Bilbao. Zespół powtórzył ekspedycję w 2010r. a zebrane podczas jej trwania próbki są właśnie poddawane analizie.
Źródło: http://www.xray-mag.com/
Foto: brittgow/flickr