W Olsztynie rozegrano zawody Extremall 4

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 14, 2012 11:45

W Olsztynie rozegrano zawody Extremall 4

extremall4fi

Do stolicy Warmii – Olsztyna, w miniony weekend 10-11 lutego, zjechali najlepsi polscy freediverzy. Powód? Odbywające się tam na jeziorze Kortowskim zawody – Extremall Freediving 4. 36 nurków swobodnych rywalizowało w skutym lodem akwenie, schodząc na głębokość ok. 15m, przez wyrąbany wcześniej przerębel.

 

Zwycięzcą w tym doborowym towarzystwie (startowało 3 vice mistrzów świata), okazał się Robert Cetler, który uzyskał czas 5min 57s. Na kolejnych stopniach stanęli Adrian Kwiatkowski – 4min i Bartek Janiszewski – 2min 45s.

 

„Sam nie wiem, jak to zrobiłem. Liczyłem na wynik w granicach 5min. Trochę zmieniłem technikę nurkowania i zacząłem od statyki. Przez kilka minut leżałem blisko powierzchni i dopiero potem zanurkowałem po znacznik” – powiedział zdobywca 1 miejsca

 

Pojawiły się nawet wątpliwości, czy taki sposób przeprowadzenia próby jest prawidłowy, jednak ostatecznie sędziowie nie dopatrzyli się niezgodności z regulaminem i przyznali zwycięstwo Robertowi.


 

Jak na dyscyplinę ekstremalną przystało, nie obyło się bez chwil pełnych napięcia i strachu. W trakcie próby jednego z naszych vice mistrzów świata – Mateusza Maliny, zawodnik przebywał pod wodą tak długo, iż sędzia zawodów podjął decyzję o wyciągnięciu liny asekuracyjnej, której jeden koniec przywiązany był do nurka. Na szczęście był to fałszywy alarm, a sam zainteresowany skomentował całą sytuację w następujący sposób:

 

„Zszedłem na głębokość 14m i gdy po 2min usłyszałem alarm w zegarku, zacząłem się powoli wynurzać. Wtedy poczułem szarpnięcie liny i już nie było sensu kontynuować próby”


Należy jeszcze raz przypomnieć, że Extremall, to jedyne zawody freedivingowe, odbywające się w tak surowych warunkach. Zazwyczaj nurkowie swobodni rywalizują ze sobą w ciepłych morzach lub basenach, gdzie warunki są zdecydowanie bardziej sprzyjające.

 

Wielkie brawa dla dla wszystkich uczestników i mamy nadzieję, że za rok, na kolejnej edycji, uda się zebrać równie zacne grono, które poprawi tegoroczne wyniki.

 

Źródło: Organizator, Divers24


Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 14, 2012 11:45

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych