Pierwsze ujęcia z Rowu Mariańskiego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 28, 2012 18:37

Pierwsze ujęcia z Rowu Mariańskiego

Opadł już pierwszy kurz po wizycie sławnego reżysera i eksploratora głębin – Jamesa Camerona, na dnie Rowu Mariańskiego. Teraz wszyscy zadają sobie pytanie, co takiego Amerykanin zobaczył w najgłębiej położonym miejscu na Ziemi?

Mimo, iż Cameron był trzecim człowiekiem (wcześniej na pokładzie batyskafu Trieste, dokonali tego Don Walsh i Jaques Piccard) w historii, który zszedł na głębokość prawie 11km, to jest on tym, który widział najwięcej.

W 1960r. w misji, w której Walsh i Piccard stali się pierwszymi ludźmi na dnie Rowu Mariańskiego, nie zobaczyli zbyt wiele. Nie ma też żadnego zdjęcia z ich pobytu na dnie. Przyczyna była prozaiczna. Otóż batyskaf opadając na dno, wzbił w górę tumany osadów, ograniczając drastycznie widoczność na długi czas.

Z kolei bezzałogowe łodzie, mają inny problem. Łączność radiowa nie jest możliwa na takiej głębokości, więc zdalnie sterowane pojazdy nie mają prawa bytu. Z drugiej strony kabel długości ponad 11km to poważne utrudnienie w manewrowaniu urządzeniem, podłączonym na jego końcu.

Jak więc sami widzicie, misja Jamesa Camerona, miała dostarczyć pierwszych, wyraźnych zdjęć z tego niesamowitego miejsca. Nie będziemy Was już trzymać dłużej w niepewności, oto one…

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 28, 2012 18:37

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Grudzień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń