Dobroczynny wpływ sztucznych raf

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 3, 2012 19:14

Dobroczynny wpływ sztucznych raf

Jak pokazały badania prowadzone w USA, zatopienie ponad 40 lat temu w rejonie nazywanym Mississippi Sound statków klasy Liberty, ma świetny wpływ na lokalną florę i faunę. Naukowcy zanotowali przyrost oraz wzmożony rozwój takich form życia jak jeżowce, drobne korale i małe ryby. Następstwem tego było pojawienie się coraz liczniejszej grupy dużych ryb, dla których stworzyły się idealne warunki bytowania i rozwoju.

Statki klasy Libery, były produkowane przez USA w trakcie II Wojny Światowej i stanowiły o sile handlu kraju z Ameryki Północnej. W trakcie 6 lat trwania wojny, w stoczniach zbudowano ponad 2750 takich jednostek! Wszystko po to, by pomóc w złamaniu natarcia, a później obrony hitlerowskich Niemiec oraz Japonii. Co więcej, nie potrzebowały do tego nawet 1 wystrzału. Wszystko działo się za sprawą niekończących się dostaw ton sprzętu, ludzi oraz amunicji.

W połowie lat ’70 XX w. część z tych zasłużonych jednostek, została wyczyszczona ze zbędnych elementów i zatopiona. Celem tych działań było zwiększenie populacji ryb w miejscach ich połowów. Lokalne gatunki szybko zaadaptowały nowe elementy dna i znalazły w nich świetne miejsca schronienia oraz kryjówki ułatwiające im rozwój i rozmnażanie.

Był to również pierwszy etap programu rozwoju sztucznych raf, który okazał się olbrzymim sukcesem jego twórców i trwa po dziś dzień. USA rok rocznie powiększa długość swoich sztucznych raf, zatapiając kolejne wraki. Dzięki takim działaniom, nie tylko środowisko naturalne ma szansę na wzmożony rozwój, ale również nurkowie odwiedzający te akweny, mają okazję na ciekawe nurkowanie. Zyskują więc jednocześnie różne dziedziny życia – środowisko naturalne, handel, a także turystyka.

Źródło: sunherald.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 3, 2012 19:14

Dołacz do nas na Facebooku

CN DOM
Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Marzec , 2019

Sortowanie
28Lut - 3MarLut 2810:00Mar 3Targi Nurkowe - X Edycja
3Mar - 7Mar 308:00Mar 7Dubai International Boat Show 2015
14Mar - 15Mar 1408:00Mar 15OzTEk - Australia
22MarCałodniowa XI Skorpenowy Spływ Łyną
22Mar - 23Mar 2209:00Mar 23Głębiny - Festiwal Filmów Nurkowych