Do niezwykłego znaleziska doszło w tureckiej prowincji Bursa. Archeologom z tamtejszego uniwersytetu udało się odsłonić fundamenty kościoła, pochodzące najprawdopodobniej z V w. Mimo braku jakichkolwiek potwierdzonych informacji co do pochodzenia budowli, naukowcy zakładają, że jest to kościół Św. Piotra, o którym wspominają niektóre źródła.
Całe odkrycie zapoczątkowało zdjęcie lotnicze, wykonane w ramach inwentaryzacji zabytków znajdujących się w regionie. Zgodnie z przekazanymi mediom informacjami, pierwsze fragmenty starożytnej budowli udało się dostrzec w wodzie na głębokości 1,5-2m ok. 20m brzegu. Następnie w miarę prowadzonych prac udało się odsłonić ukryte fundamenty. Eksperci od okresu bizantyjskiego starają się teraz ustalić więcej szczegółów dotyczących pochodzenia budowli.
„Na podstawie dotychczas zebranych materiałów możemy stwierdzić, że pozostałości odnalezionej budowli bardzo przypominają inny miejscowy kościół – Haiga Sophia, dlatego zakładamy, że obie budowle pochodzą z tego samego okresu” – powiedział Mustafa Sahin, profesor archeologii na Bursa Uludag University
Do tej pory ustalono, że budynek składał się z trzech korytarzy i ma układ bazyliki, popularny w okresie rzymskim. Do roku 313 (przyjęcie chrześcijaństwa jako oficjalnej religii Imperium) tego typu budowle najczęściej były siedzibą sądów, a z czasem chrześcijanie zaczęli wykorzystywać ten układ do wznoszenia swoich świątyń.
Na podstawie wstępnych oględzin naukowcy przypuszczają, że budowla zawaliła się w wyniku trzęsienia ziemi, które stosunkowo często nawiedzają tę okolicę i nigdy nie została już odbudowana.
Znalezisko zostało okrzyknięte jednym z najważniejszych odkryć w regionie. Zaraz po jego dokonaniu , poinformowano władze Muzeum w Izniku oraz Ministerstwa Kultury i Turystyki, prosząc o należyte zabezpieczenie okolicy.
Prowincja Bursa to jedne z najważniejszych miejsc dla chrześcijaństwa w całej Turcji. Iznik zwany w starożytności Nikaja lub Nikea, był miejscem w którym odbył się pierwszy sobór powszechny. Co ciekawe, ruiny pałacu wzniesionego przez Konstantyna I Wielkiego, gdzie obywał się sobór, również znajdują się w wodach tego samego jeziora.
Źródło: worldbulletin.net, ansamed.info
Photos courtesy: worldbulletin.net