Średniowieczny miecz wyłowiony przez nurka z rzeki Vrbas – video

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 21, 2019 19:24

Średniowieczny miecz wyłowiony przez nurka z rzeki Vrbas – video

Bardzo ciekawe znalezisko archeologiczne odkryto w rzece Vrbas, niedaleko Banja Luki w Bośni i Hercegowinie. Pod wodą znaleziono miecz tkwiący w kamieniu, niczym legendarny Excalibur. Wstępna analiza ostrza pozwoliła ustalić, że oręż może pochodzić z okresu od końca XIII do pierwszej połowy XV wieku.

mač1

Według relacji archeologów miecz znajduje się w świetnym stanie. Uszkodzony jest jedynie szpic ostrza, jednak trudno się dziwić, skoro miecz znaleziono wbity w litą skałę. Jest to niezwykle cenne znalezisko, ponieważ pierwszy raz odkryto w regionie tego typu artefakt.

Nurkowie z klubu nurkowego BUK znaleźli miecz w wodach Vrbasu, na wysokości wsi Rekavice, w pobliżu średniowiecznego grodu warownego Zvečaj. Po gruntownym oczyszczeniu i konserwacji miecz będzie przechowywany w zbiorach muzeum Republiki Republiki Serbskiej, gdzie będzie dostępny dla zwiedzających i i wszystkich zainteresowanych średniowieczną przeszłością miasta i okolic.

mač4

Źródło: sarajevotimes.com


Więcej o ciekawych projektach polskich archeologów przeczytacie w 9 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.

Dodane przez Rafał Jędrzejowski Październik 21, 2019 19:24

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019