W najbliższą niedzielę, 27 marca, będzie miał miejsce interesujący webinar, który swoją tematyką będzie poruszał zagadnienie, jakim jest choroba dekompresyjna.
Gościem specjalnym spotkania będzie doskonale znany w środowisku nurkowym prof. Simon Mitchell. Podczas spotkania dyskusja będzie krążyć wokół zagadnienia – Czy choroba dekompresyjna jest chorobą zapalną? Webinar rozpocznie się o godzinie 18.00 SAST (17.00 CEST), a udział w nim jest bezpłatny.
Wprowadzenie
Od dawna uważa się, że choroba dekompresyjna (DCS) jest schorzeniem, w którym pęcherzyki powstałe z rozpuszczonego gazu we krwi lub tkankach po wynurzeniu się z nurkowania z użyciem sprężonego gazu są głównym wektorem urazu. Istnienie takich pęcherzyków i ich potencjalna zdolność do wywoływania lub przyczyniania się do powstawania przynajmniej niektórych objawów DCS zostały w dużej mierze udowodnione. Pozostają jednak pewne wątpliwości.
Chociaż ryzyko wystąpienia objawów DCS koreluje z liczbą pęcherzyków żylnych wykrytych po nurkowaniu metodą Dopplera lub echokardiografii, korelacja ta nie jest tak silna, jak można by oczekiwać, gdyby pęcherzyki były jedynym czynnikiem przyczyniającym się do uszkodzenia tkanek. Istnieje kilka potencjalnych wyjaśnień tej sytuacji. W tym możliwość, że do obrazu klinicznego może się przyczynić zmiennie wyrażony wtórny proces zapalny.
Od pewnego czasu wiadomo, że pęcherzyki wewnątrznaczyniowe lub uszkodzenia śródbłonka naczyniowego, które mogą powodować, mogą aktywować uformowane elementy białek krwi i osocza. Istnieją dowody, że te aktywacje przyczyniają się do rozwoju niektórych objawów DCS. Podobnie, ostatnio zainteresowano się rolą wewnątrznaczyniowych mikrocząsteczek prozapalnych (krążących fragmentów uformowanych elementów krwi) w patofizjologii DCS. Ponieważ istnieją pewne dowody na to, że mikrocząsteczki mogą wywoływać szkodliwe efekty istotne dla patofizjologii DCS. Pojawiły się też kontrowersyjne spekulacje, że mikrocząsteczki mogą być pierwotną przyczyną niektórych objawów DCS. W niniejszej prezentacji prowadzący omówią rolę pęcherzyków i procesów zapalnych w patofizjologii DCS.
Prof. Simon Mitchell
Simon jest anestezjologiem i lekarzem nurkowym. Ma na swoim koncie ponad 160 publikacji naukowych i rozdziałów w książkach. Jest współautorem piątego wydania „Diving and Subaquatic Medicine” oraz rozdziału dotyczącego medycyny hiperbarycznej i nurkowej w trzech ostatnich wydaniach „Harrison’s Principles of Internal Medicine”. Dwukrotnie pełnił funkcję wiceprezydenta UHMS. W 2010 r. otrzymał nagrodę Behnke Award za wkład w rozwój nauki o nurkowaniu i medycynie hiperbarycznej. Pracuje jako anestezjolog w Szpitalu Miejskim w Auckland i jest profesorem anestezjologii na Uniwersytecie w Auckland. Pełni dyżury w pogotowiu nurkowym w Nowej Zelandii. Od 2019 r. jest redaktorem naczelnym czasopisma „Diving and Hyperbaric Medicine Journal”.
Simon ma za sobą długą karierę w nurkowaniu sportowym, naukowym, komercyjnym i wojskowym. Jako pierwszy zanurkował i zidentyfikował trzy historycznie ważne wraki w Australii i Nowej Zelandii. Jeden w 2002 roku, który był najgłębszym nurkowaniem wrakowym wykonanym w tamtym czasie. W 2006 r. został wybrany do Fellowship of the Explorers’ Club of New York. W 2015 r. otrzymał tytuł DAN Rolex Diver of the Year. Jego ostatnie ekspedycje to eksploracja jaskini Pearse Resurgence (Nowa Zelandia) w lutym 2020 r. Projekt pobrania próbek krwi tętniczej od elitarnego freedivera na wysokości 200′ w styczniu 2021 r. A także poszukiwanie wraku statku na subantarktyce w lutym 2022 r.
Rejestracja na bezpłatny webinar – Czy choroba dekompresyjna jest chorobą zapalną? znajduje się pod tym linkiem.
Bez wątpienia osoby zainteresowane poprawą bezpieczeństwa w nurkowaniu, powinny przeczytać artykuł Andrzeja Górnickiego. Znajdziecie go w 16 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.