Archeolodzy podwodni z Grecji wydobyli wiele ciekawych artefaktów, które zostały odkryte na wraku statku Mentor, należącym niegdyś do brytyjskiego dyplomaty Lorda Elgina. Jednostka zatonęła w Morzu Egejskim w 1802 roku.
Podczas ostatnich wykopalisk przeprowadzonych w dniach 4-21 września 2020 roku, na wraku XIX-wiecznej jednostki Mentor, badacze odnaleźli i wydobyli szereg przedmiotów należących do pasażerów statku, a także stanowiących jego wyposażenie.
Żaglowiec Mentor był dwumasztowym brygiem należącym do Lorda Elgina, który w 1802 roku wypłynął z Grecji do Wielkiej Brytanii. W ładowniach statku znajdowały się wspaniałe skarby greckiej kultury, pod postacią m.in. marmurowych rzeźb z Partenonu, Akropolu oraz wiele innych ateńskich zabytków.
Jednostka jednak nie tylko nie dotarła do celu, ale dosyć szybko po wypłynięciu została złapana przez silny sztorm, w efekcie czego rozbiła się o skały u wybrzeży jednej z Wysp Jońskich – Kithiry. Uszkodzenia okazały się na tyle poważne, że statku nie udało się uratować i zatonął opadając na dno na głębokości 23 metrów.
Na szczęście obyło się bez tragedii i wszyscy znajdujący się na pokładzie przeżyli. Z kolei niewielka głębokości pozwoliła Elginowi zorganizować akcję wydobycia ładunku Mentora, do której zatrudnił nurków parających się poławianiem gąbek. Zabytki więc ostatecznie trafiły do Wielkiej Brytanii, gdzie po dziś dzień stanowią eksponaty w British Museum i świadectwo rabunkowej polityki uprawianej przez Brytyjczyków.
Co się tyczy zaś wraku, to od 2011 roku systematycznie odwiedzany jest przez kolejne ekspedycje badawcze i stanowi wspaniałe stanowisko archeologiczne. Do tej pory odnaleziono tu m.in. instrumenty nawigacyjne, złote zegarki, złote pierścienie i kolczyki, garnki, łańcuchy, monety, butelki i guziki.
Odkryto również 35 kompletnych i częściowych kół pasowych, części skórzanych butów, w jednym przypadku z pełną podeszwą, klamry do butów i pasków, monety, w tym małą, prawdopodobnie przeznaczoną do gier karcianych, dwie figury szachowe, dodając je do sześciu znalezionych podczas wcześniejszych prac i stanowiących prawdopodobnie część tego samego zestawu oraz fragmenty naczyń kuchennych i innych przyborów.
Wszystkie prace na stanowisku zostały przeprowadzone przez interdyscyplinarny osiemnastoosobowy zespół, w skład którego weszli m.in. archeolodzy, biologowie morscy, geodeci, konserwatorzy zabytków i technicy dna morskiego. Prace były prowadzone pod nadzorem Dimitrisa Kourkoumelisa z Ephorate of Marine Antiquities, wchodzącego w skład greckiego ministerstwa kultury.
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł Mariusza Milki opublikowany w 13 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.