Na morskim dnie u wybrzeży Tunisu tunezyjscy archeolodzy odkryli prawdziwy skarbiec wypełniony artefaktami, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Zespół badawczy Tunezyjskiego Instytutu Dziedzictwa Narodowego (Institut National du Patrimoine – INP) zlokalizował szereg stanowisk, które będą dokładnie badane w najbliższym czasie.
Archeolodzy podwodni prowadzący badania na dnie Morza Śródziemnego odkryli bardzo wiele stanowisk, które rozciągają się wzdłuż linii brzegowej na przedmieściach Tunisu. Podczas nurkowań naukowców wspierał zespół profesjonalnych nurków z tunezyjskiej marynarki wojennej, przy wsparciu technicznym i logistycznym Ministerstwa Obrony Tunezji.
Z informacji przekazanych mediom w oficjalnym oświadczeniu wynika, że stanowiska charakteryzują się obecnością różnego rodzaju artefaktów, pochodzących z wielu okresów historycznych. Co się tyczy przedziału czasowego, o którym mowa, to jest on olbrzymi i rozciąga się od czasów prehistorycznych po współczesność.
توصل فريق من #المعهد_الوطني_للتراث الى اكتشاف عدد من المواقع الاثرية المغمورة بالمياه ذات صبغة اثرية وتاريخية على غاية…
Posted by Institut National du Patrimoine – المعهد الوطني للتراث بتونس on Wednesday, November 11, 2020
Naukowcy podkreślili również, że zlokalizowane stanowiska i odkryte w nich artefakty posiadają olbrzymią wartość historyczną i stanowią bezcenne światowe dziedzictwo kulturowe i historyczne. Wiadomo już, że podwodne prace badawcze będą kontynuowane do połowy grudnia 2020 r., możemy być jednak pewni, że nie inaczej będzie również w kolejnych latach.
Foto: Institut National du Patrimoine
Wszystkim pasjonatom starożytnych wraków i odkryć z głębi mórz, polecamy artykuł zamieszczony w 10 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.