Wrak XIX- wiecznego niemieckiego okrętu wojennego SMS Grosser Kurfürst, zalegający na dnie u wybrzeży hrabstwa Kent, został objęty ochroną przez brytyjskie władze. Jednostka, której wrak spoczywa niedaleko miejscowości Folkestone, została przypadkowo zatopiona przez inny niemiecki okręt. Zginęło wówczas blisko 300 osób marynarzy. Teraz miejsce ich ostatniego spoczynku będzie traktowane jako mogiła wojenna.
Do tragedii doszło, kiedy eksperymentalny okręt żelazny SMS Grosser Kurfürst został przypadkowo staranowany przez inną niemiecką jednostkę König Wilhelm, przygotowując się do ćwiczeń morskich u wybrzeży Anglii. Pech chciał, że ta miała specjalnie wzmocniony dziób, przeznaczony do taranowania i zatapiania wrogich statków.
31 maja 1878 r. poszycie SMS Grosser Kurfürst zostało dosłownie rozerwane na strzępy a sam okręt momentalnie zatonął, zabierając ze sobą na dno 284 członków załogi. Wiele ciał niemieckich marynarzy udało się wydobyć z wody i pochować na miejscowym cmentarzu Cheriton Road w Folkestone, gdzie na ich cześć stoi do dziś wielki pomnik.
Teraz wrak został objęty prawną ochroną i dodany do angielskiej Listy Dziedzictwa Narodowego, jako zabytek II stopnia. Wrak nadal będzie dostępny dla nurków, ale nowe środki ochrony zapewnią mu wyższy poziom ochrony, zwłaszcza jeśli chodzi o znajdujące się na miejscu elementy wyposażenia i artefakty.
Sam SMS Grosser Kurfürst był niezwykle ciekawą konstrukcją, powstałą w czasach olbrzymich zmian, kiedy drewniane okręty zastępowano żelaznymi i stalowymi. Nie brakowało wówczas eksperymentów i nowatorskich rozwiązań, czego przykładem była właśnie niemiecka jednostka. Już w trakcie budowy dokonano m.in. modyfikacji montując parę obrotowych wieżyczek z dwoma działami.
„Ten historyczny wrak statku opowiada o rosnącej sile morskiej Niemiec pod koniec XIX wieku, kiedy Wielka Brytania i Niemcy były w przyjaznych stosunkach” – powiedział Duncan Wilson, dyrektor naczelny Historic England
Co ciekawe, jest to jedyny okręt nie należący do brytyjskiej Royal Navy, który zatonął w angielskich wodach w latach 1860–1913.
Źródło: bbc.com
Miłośników odkryć wrakowych z pewnością zaciekawią poszukiwania prowadzone w wodach rzeki Wisły, o których możecie przeczytać w 12 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.