W działaniach organizowanych z inicjatywy i pod patronatem WWF, weźmie udział kilkadziesiąt kutrów i jednostek pływających, których celem będą stare pozrywane i porzucone sieci rybackie, zalegające na dnie w polskiej części Bałtyku. Rybacy będą prowadzić swoje działania na obszarach wytypowanych przez ekspertów. Dlaczego? Otóż pozostawione sieci, są olbrzymim zagrożeniem dla ryb, ptaków i ssaków morskich. Według wstępnych szacunków, przeprowadzenie całej operacji pozwoli na wyłowienie do 350 ton starych sieci!
„Wyławianie sieci przez kutry jest jednym z głównych działań w ramach projektu realizowanego przez Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb we współpracy z WWF Polska. Jest też kontynuacją wcześniejszej inicjatywy naszej Fundacji z lat 2011 – 2013. Udało nam się wtedy wypracować wspólnie z naukowcami i rybakami metody usuwania sieci-widm. Oszacowaliśmy też skalę problemu. W ramach naszego projektu udało się wyciągnąć 27 ton sieci” – mówi Marta Kalinowska z WWF Polska.
Oczywiście nie zabraknie również pracy dla nurków. Każdy kto nurkował na wrakach, lub oglądał zdjęcia czy filmy z takich nurkowań, mógł bez problemu zauważyć, że pozrywane sieci stanowią poważny problem i na zatopionych jednostkach jest ich tam całkiem sporo. Dlatego oprócz rybaków, część pracy weźmie na siebie brać nurkowa z Akademi Morskiej w Szczecinie, która oczyści dwa wytypowane wcześniej wraki.
Nie będzie to zresztą pierwszy raz kiedy WWF łączy w Polsce siły z nurkami znającymi wody Morza Bałtyckiego. Podobne działania były prowadzone w 2011r, o czym pisaliśmy na naszych łamach. Tegoroczna akcja, to największy tego typu projekt na świecie. Sieci które zostaną wyłowione, następnie poddane będą recyklingowi.
„Mamy nadzieję, że nasz projekt będzie modelowym rozwiązaniem do zastosowania również w innych krajach i akwenach. Sieci widma są globalnym problemem, który możemy wyeliminować. Dlatego oprócz samego wyławiania chcemy wprowadzić system zapobiegania gubieniu sieci widm w którego skład wejdzie nowa metoda znakowania sieci oraz interaktywna baza zaczepów dostępna na stronie sieciwidma.wwf.pl” – dodaje Kalinowska
Według szacunków WWF Polska, tylko w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego może zalegać nawet 800 ton sieci widm.
Całą akcję wspiera Ministerstwo Środowiska, Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej oraz europoseł Jarosław Wałęsa, który zadeklarował zorganizowanie 14 lipca przed Parlamentem Europejskim specjalnej konferencji poświęconej problemowi sieci-widm.
Akcja jest prowadzona w ramach realizacji inwestycji pt. „Usuwanie z dna Bałtyku utraconego przez rybaków i zalegającego sprzętu połowowego”.
Projekt został objęty honorowym patronatem Głównego Konserwatora Przyrody oraz Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
Źródło: wwf.pl Foto: © Błękitny Patrol WWF/ Wojciech Czuchryta