Kurs nurka zawodowego II klasy – cz. 1

Dodane przez Administrator Marzec 11, 2013 20:49

Kurs nurka zawodowego II klasy – cz. 1

Nie możemy w to uwierzyć….ale stało się jesteśmy w Norwegii pod Oslo w słynnej szkole nurków zawodowych! Magda Nowakowska (IA UW) i Mateusz Popek (UMK), (czyli My) dwójka archeologów podwodnych w lutym tego roku rozpoczęła szkolenie na nurka zawodowego II klasy.

Pierwszą część zaliczyliśmy na kamieniołomach na Zakrzówku i w Jaworznie. Mięliśmy okazję ćwiczyć podwodne betonowanie, cięcie oraz spawanie. Kolejna, druga część kursu (tydzień) to ośrodek szkoleniowy NYD w Norwegii. Wyruszyliśmy dziś z zaśnieżonej Warszawy o 10.30 i po wylądowaniu ok. 13.00 dotarliśmy na miejsce….Jesteśmy w raju!!!! Przywitał nas północny wyż, lekki mróz i ostre słońce odbijające się od Oslofjordu…

Szkoła znajduje się ok. godziny drogi od Oslo, gdzie dowiezieni zostaliśmy szkolnymi samochodami. Po lunchu w miejscowej knajpce, na którym zaserwowano nam m.in. świeżutkie krewetki i łososia norweskiego , Dag, współwłaściciel i manager szkoły zaprowadził nas na miejsce, gdzie spędzimy nasz wymarzony tydzień!

Szkoła mieści się na pirsie wybudowanym wzdłuż Oslofjordu. To system kontenerów zarówno naszych- mieszkalnych jak i sal wykładowych oraz cała baza szkoleń podwodnych, czyli 8 stanowisk plus zaplecze. Wśród nich np. stanowisko 1 – nurkowania klasyczne, stanowisko 2 – AH3 i AH 5 czyli hełmy przepływowe, później dzwony nurkowe….komory dekompresyjne….i kończy się wszystko na banalnym SCUBA…:)

Nie sposób opisać tego miejsca, postaramy się wiec, z dnia na dzień relacjonować nasz pobyt, ćwiczenia bogato to ilustrując. Wystarczy, że już mieszkamy w fjordzie…bo nawet nie nad….
Wieczorem wykład i krótkie przywitanie. Jutro wkraczamy w świat poważnych prac podwodnych…zapraszamy.

Nic nie przyciąga z większą siłą niż otchłań.

Magda i Mateusz

Źródło: podwodna.net

Dodane przez Administrator Marzec 11, 2013 20:49

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020