Galeon z XVIII w. odnaleziono we Włoszech

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 22, 2012 20:01

Galeon z XVIII w. odnaleziono we Włoszech

Wrak hiszpańskiego galeonu, którego pochodzenie datuje się na początek 18-go stulecia, udało się odnaleźć nurkom w pobliżu miejscowości Messina na południu Włoch. Według pierwszych informacji, okręt najprawdopodobniej zatonął w wyniku walk z flotą Imperium Brytyjskiego.

Znaleziska dokonano przypadkiem. Kiedy funkcjonariusz włoskiego urzędu podatkowego w swoim wolnym czasie poszedł nurkować, nie spodziewał się, że zaraz będzie musiał wezwać wsparcie kolegów. Po natrafieniu na morskim dnie na metalowe i drewniane szczątki, będące fragmentami dział okrętowych, natychmiast zgłosił znalezisko.

Policyjni nurkowie po zjawieniu się na miejsce, natychmiast przystąpili do eksploracji. Już po niedługiej chwili udało się natrafić na szczątki wraku spoczywającego pod wodą od kilkuset lat. Jak na warunki panujące w regionie, galeon znajduje się w zaskakująco dobrym stanie.

Według teorii jaką wysunął Costanzo Ciaprini z Włoskiej Marynarki, najbardziej prawdopodobny przebieg zdarzeń był taki, iż Hiszpanie sami zatopili galeon, aby nie dostał się on w ręce znienawidzonych Anglików podczas bitwy pod Cape Passaro 11 sierpnia 1718r.

Źródło: xray-mag.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Październik 22, 2012 20:01

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2020