W centrum Sztokholmu odnaleziono 5 wraków!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 28, 2011 17:10

W centrum Sztokholmu odnaleziono 5 wraków!

 5wrakow

Nie jest to pierwszy raz, kiedy w trakcie prac renowacyjnych, remontu, bądź też praz ziemnych innego typu, udaje się natrafić na wrak sprzed kilku stuleci. Wpływa mają na to różne czynniki, jednak zawsze jest to sporym zaskoczeniem, że miejsce na stałym lądzie, kryje typowo morskie tajemnice.

 

W przeszłości informowaliśmy już o odnalezieniu specyficznego wraku właśnie w Sztokholmie, ale także we włoskiej Ostii czy w ruinach… World Trade Center. Tym razem prace remontowe nabrzeża w centrum szwedzkiej stolicy, pozwoliły zlokalizować wraki 5 jednostek, długości nawet do 20m, których pochodzenie datuje się na XVI-XVIII w.

 

Podobnie jak w poprzednich przypadkach całą sprawą zajęli się specjaliści, w tym wypadku ze Szwedzkiego Muzeum Morskiego. Jak sami twierdzą, odnalezione jednostki są w świetnym stanie, a na dodatek, w pobliżu zlokalizowano całą masę artefaktów, takich jak: narzędzia, monety oraz naczynia dmuchane ze szkła.

 

„Jeszcze nigdy nie miałem okazji, brać udziału w odnalezieniu, tak dużej liczby, świetnie zachowanych wraków i artefaktów. To bardzo ekscytujące, ponieważ prace wciąż posuwają się naprzód, jednak prowadzenie takich prac zimą, jest dużo trudniejsze i wymaga od nas szczególnej uwagi” – powiedział Jim Hansson, kierownik projektu z ramienia muzeum.

 

Jak do tej pory, nie udało się ustalić, dlaczego łodzie zatonęły. Całe znalezisko, rzuca kolejną porcję światła na przeszłość Sztokholmu i pozwala mieć pełniejszy obraz, tego jak wyglądała i funkcjonowała stolica kraju trzech koron.

 

„Ponieważ te jednostki, zatonęły w czasach, kiedy port był w użyciu, podejrzewam, że mogły mieć coś wspólnego z marynarką” – powiedział inny pracownik muzeum Andreas Olsson.

 

Dla Szwedów, zamyka się wspaniały rok, biorąc pod uwagę odkrycia związane z nurkowaniem i wrakami. Udało się zlokalizować legendarne okręty Mars i Svardet, ale także kilka pomniejszych, które wciąż czekają na dokładniejsze przeegzaminowanie, a wszystko zbiegło się w okrągły jubileusz, 50-tej rocznicy wyłowienia wspaniałego okrętu Vasa.

 

Źródło i Foto: thelocal.se


Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 28, 2011 17:10

Dołacz do nas na Facebooku

Mares

Nadchodzące imprezy nurkowe

Wrzesień , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN