Wrak z I wieku odnaleziony w Albanii

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 24, 2011 10:07

Wrak z I wieku odnaleziony w Albanii

Shipwreck

Wspaniałego archeologicznego odkrycia, dokonano w wodach Adriatyku. Nurkowie odnaleźli w nich rzymski wrak z I wieku, przewożący najprawdopodobniej ładunek wina, które z miejscowych winnic miało trafić na europejskie rynki.

Odkrycia dokonano na głębokości 50m, niedaleko portowego miasta Vlora, położonego ok. 150km na południowy-zachód od stolicy kraju – Tirany.

W ładowni 30m wraku, odkryto ładunek amfor, które o dziwo w znacznej większości zachowały się w świetnym stanie, niestety korki zabezpieczające zawartość, nie przetrwały próby czasu i wypłynęła ona do morza.

Zlokalizowana na Florydzie RPM Nautical Foundation, zajmuje się od 5 lat badaniem, nieeksplorowanych nigdy wód przybrzeżnych w tym rejonie. W efekcie wykonanych prac, udało się do tej pory zlokalizować 20 wraków, wliczając w to kilka pochodzących z czasów nam współczesnych.

„Biorąc pod uwagę wiek znaleziska oraz głębokość, uznałbym ten wrak za jeden z 10 najciekawszych, odnalezionych w wodach tego rejonu” – powiedział Adrian Anastasi, albański archeolog, biorący udział w misji.

Członkowie zespołu zabrali ze sobą jedną z amfor do dalszych badań. Miejsce odkrycia, utrzymywane jest w ścisłej tajemnicy i nie zostanie ujawnione, do momentu ukończenia prac archeologicznych.

Źródło: thedrinksbusiness.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 24, 2011 10:07

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Listopad , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń