Od lat nurkowie żądni przygody dołączali do ekspedycji, prowadzonych przez znanego łowcę skarbów Mel’a Fishera. Wizja odnalezienia podwodnego skarbu, rozpalała i rozpala do dziś niejedną głowę. Cierpliwość kilku osób opłaciła się. Niespełna dwa tygodnie temu, grupa szczęśliwców doświadczyła, czym jest dreszczyk emocji związany z odnalezieniem skarbu ukrytego przez lata w głębinach.
Poszukiwaczom skarbów udało się odzyskać 2kg złota w sztabach i 20 srebrnych monet z wraku najsłynniejszego hiszpańskiego statku – Atocha, który zatonął w 1662r. w pobliżu Florida Keys. Andy Matroci, kapitan jednostki Magruder i sławny uczestnik wielu podobnych wypraw (łącznie ponad 21000 godzin spędzonych pod wodą!) przyznał, że udało się odnaleźć złote sztaby długości 12cali.
Bardzo istotny jest fakt, iż sztaby nie posiadają oznaczeń, co pozwala przypuszczać, że stanowiły one część kontrabandy, przemycanej na statku. Sztaby wydobyte wcześniej z wraku Atocha, nosiły oznaczenia mówiące o ilości karatów oraz oznaczenia hiszpańskiej korony, świadczące o uiszczeniu 20% podatku.
Rok 2011 wydaje się być wyjątkowo łaskawy dla Mel’a Fishera. Jest to, bowiem już jego drugie poważne znalezisko w tym roku. Wcześniej udało mu się wydobyć z okolic tego samego wraku, złoty łańcuch długości prawie 1,2m, składający się z 55 ogniw długości około 2cm. Łańcuch przyozdobiony był dodatkowo złotym krzyżem i medalionem z tego samego kruszcu. Krucyfiks ma około 5cm długości, ponad 3,5cm rozpiętości ramion i jest ponad 0,5cm grubości. Dodatkowo zdobią go inskrypcje wygrawerowane po łacinie na jego brzegach. Medalion z kolei ozdabia odpowiednio: na awersie wizerunek Matki Boskiej i kielicha na rewersie.
Jak widać wrak Atocha skrywa jeszcze wiele tajemnic i skarbów, które tylko czekają na odkrycie. Poszukiwania prowadzone przez ekipę Mela Fishera trwają. Najlepsze jest jednak to, że zawsze istnieje możliwość dołączenia do jednej z wypraw i stania się prawdziwym podwodnym łowcą skarbów! Więcej o projekcie i możliwościach, jakie stwarza dowiecie się na oficjalnej stornie projektu http://www.melfisher.com/
Źródło: www.diverwire.com