Podwodni złodzieje aresztowani w Anglii

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 8, 2011 16:36

Podwodni złodzieje aresztowani w Anglii

joomplu:1296

Angielska policja aresztowała dwóch mężczyzn podejrzanych o kradzież przedmiotów, wydobytych z wód u ujścia Tamizy. Wśród zrabowanych rzeczy znajdują się najprawdopodobniej, zabytki pochodzące z objętego ochroną XVII-to wiecznego okrętu HMS London.

Naloty zostały przeprowadzone przez połączone siły funkcjonariuszy policji z Kent i Essex, archeologów z instytutu Dziedzictwa Narodowego oraz urzędników Agencji Morskiej i Straży Przybrzeżnej.

Pod jeden z adresów funkcjonariusze udali się, wraz z ekipą wiadomości BBC. Ich największym odkryciem były ogromne, dwu tonowe armaty z brązu. Uważa się, że są to XVI-to wieczne armaty pochodzenia holenderskiego, wydobyte z wraku HMS London,  których łączną wartość szacowana jest na £30.000.

Oprócz dział na terenie posesji odnaleziono inne zabytki, wliczając w to okucia,  porcelanę, kryształy etc. Razem około 150 pozycji,  co do których przypuszcza się, że pochodzą z wielu wraków. Całość została spisana i zabezpieczona.

Według informacji BBC, obaj mężczyźni (54l. i 44l.) po wstępnym przesłuchaniu przez policję zostali zwolnieni po wpłaceniu kaucji.

Policja natomiast, przystąpiła do badania materiału dowodowego, w tym dokumentów handlowych i danych znalezionych w komputerach podejrzanych. W tym samym czasie archeolodzy będą pracować nad ustaleniem pochodzenia wszystkich odzyskanych przedmiotów. Pozwoli to sprawdzić czy nastąpiło naruszenie aktów prawnych dotyczących ochrony wraków i dziedzictwa historycznego.

Aresztowania były wynikiem, działania powołanego w lutym ARCH – Alliance to Reduce Crime Against Heritage, który jest połączeniem, różnych organów państwowych i instytucji, mających na celu skuteczne egzekwowanie prawa dotyczącego dziedzictwa kulturowego.

HMS London, który zatonął w wyniku wybuchu w 1665r. pozostaje pod ochroną od 2008r.

Armaty, które się na nim znajdowały, pochodziły z Anglii i Holandii. Holenderskie armaty, zostały przejęte podczas pierwszej wojny angielsko – holenderskiej, toczonej na przestrzeni lat 1652-54, po czym zaadaptowane i zainstalowane na pokładzie HMS London i innych angielskich statków.

Wartość historyczną armat z brązu, oszacował ekspert od uzbrojenia Charles Trollop, który przeegzaminował odzyskane artefakty.

„Bardzo niewiele armat z brązu przetrwało do dzisiaj. W większości zostały one przetopione w celu odzyskania surowca.”

Źródło: www.divernet.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Kwiecień 8, 2011 16:36

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019