Zgodnie z planem, nurkowie 12 Dywizjonu Trałowców 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, przeprowadzili akcję wydobycia i zabezpieczenia olbrzymiej bomby lotniczej. Całe zdarzenie miało miejsce niedaleko szczecińskiej starówki, naprzeciwko siedziby Urzędu Celnego.
Po kilku nurkowaniach rozpoznawczych, których łączny czas trwania był bliski 20h stwierdzono, iż zlokalizowany obiekt to bomba lotnicza z czasów II Wojny Światowej. Jak stwierdzono na podstawie oględzin, jest to bomba ważąca ok. 1t, gdzie prawie połowa tej masy to ładunek wybuchowy. Na szczęście teren wokół znalezionego niewybuchu, był „czysty” i nie natrafiono na obiekty mogące utrudniać wydobycie niebezpiecznego znaleziska.
Operację wydobycia bomby rozpoczęto od podczepienia do niej specjalnie sprowadzonych balonów wypornościowych (idrodyn), które następnie wypełniono powietrzem. W ten sposób niewypał został oderwany od dna przetransportowany do miejsca, gdzie mógł wydobyć go operator dźwigu. Następnie bombę opuszczono do specjalnej skrzyni ładunkowej, pojazdu na co dzień służącego do przewozu materiałów niebezpiecznych.
Niechcianą pozostałość z czasów II Wojny Światowej przewieziono następnie na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim, gdzie zostanie ona zdetonowana.
Za sprawnie przeprowadzoną akcję brawa należą się nurkom-minerom z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, członkom Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie oraz saperom z 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina-Podjuchy.
Źródło: 8fow.mw.mil.pl