W Odrze znaleziono bombę z II Wojny Światowej

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 27, 2013 20:28

W Odrze znaleziono bombę z II Wojny Światowej

Pod koniec zeszłego tygodnia na dnie Odry zlokalizowano obiekt przypominający swoją charakterystyką sporą bombę. Po dokładniejszej analizie potwierdziły się pierwsze przypuszczenia. Plan przewiduje aby ładunek zdetonować na poligonie w Drawsku Pomorskim, jednak jego podniesienie i przetransportowanie jest problematyczne.

Bomba lotnicza z czasów II Wojny Światowej znajdująca się na dnie rzeki na wysokości Urzędu Celnego w Szczecinie waży ok 500kg. Mimo niewielkiej głębokości (7m) nie może być on wyciągnięta tradycyjnymi metodami, gdyż dostęp do niej jest dosyć trudny.

Rozwiązaniem sytuacji mają być balony wypornościowe, przy pomocy których ładunek zostanie w kontrolowany sposób podniesiony przez nurków z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Na brzeg 70-letni niewypał wyciągnięty zostanie przez dźwig. Następnie bomba trafi na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie zostanie zdetonowana przez saperów.

Podjęto już decyzję i cała akcja zostanie przeprowadzona w niedzielę 30 czerwca. Ze względu na zagrożenie, jakie niesie ze sobą cała sytuacja, w niedzielny poranek zostanie ewakuowana część starego miasta, znajdująca się w promieniu 400m od miejsca wydobycia.

W okolicy naszych największych portów co odkrywane są „pamiątki” z czasów II Wojny Światowej. Niestety często są to bomby lub miny, które zapomniane przeleżały pod wodą niemal 7 dekad. Najważniejsze w takich sytuacjach jest zawiadomienie odpowiednich służb i zrobienie miejsca dla zawodowców.

Źródło: mmszczecin.pl

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Czerwiec 27, 2013 20:28

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020