Zgodnie z powiedzeniem, że złe wiadomości najszybciej docierają, lotem błyskawicy rozeszła się informacja, że wraz z końcem 2019 roku legendarna fińska kopalnia Ojamo zostanie zamknięta dla nurków. Owszem, od nowego roku zajdą istotne zmiany, jednak z tego co udało nam się ustalić, nurkowanie w Ojamo będzie możliwe.
Z informacji do jakich dotarliśmy, zmieni zespół odpowiedzialny za prowadzenie nurkowań. Nie znamy szczegółów, ale sytuacja ta jest wynikiem tarć, jakie pojawiły się pomiędzy zarządcą terenu, a osobami odpowiedzialnymi za organizację i prowadzenie nurkowań.
Osoby blisko związane z kopalnią przekazały nam w prywatnych wiadomościach informacje, że zespół, który zakończy działalność na obiekcie z dniem 31 grudnia, chciał większej transparentności i wspólnego działania na bardziej demokratycznych zasadach. Docierają do nas również informacje, że wiele osób zamierza zrezygnować z nurkowań w Ojamo, pod nowym zarządem i na nowych zasadach.
Kopalnia Ojamo znajduje się 60 km na zachód od stolicy Finlandii – Helsinek. Każdego roku to miejsce przyciąga swoim pięknem tysiące nurków. Teren kopalni stanowi część miasta Lohja, znanego ze swojego przemysłowego charakteru. Sama kopalnia została uruchomiona w XVIII w. i miała charakter odkrywkowy. Dopiero z czasem wydobycie zostało przeniesione w głąb i tak powstawały kolejne tunele.
Dziś, kiedy kopalnię wypełnia woda, wejście do niej wygląda na pozór niczym kolejne małe leśne jeziorko, jakich w okolicy nie brakuje. Tunele położone najpłycej zaczynają się już na głębokości 28 m od dolnej części otwartego wykopu. Według planów, najgłębsza część kopalni znajduje się na głębokości 250 m i w przeszłości stanowiła ona główne szyb wydobywczy.
Dzięki poziomowi wody, który zrównał się z poziomem podłoża, podejście do nurkowania jest wyjątkowo łatwe i nie nastręcza trudności. Nurkowie przybywający w to miejsce mogą zaparkować auta tuż obok i wskoczyć od razu do wody. Mimo, iż w Ojamo znajduje się wiele kilometrów tuneli, to najdłuższa poręczówka ma jedynie 1,7 km długości i znajduje się na głębokości 88 m.
Charakterystyczne dla tego miejsca jest to, że tunele biegną praktycznie poziomo, tak więc odchylenia głębokości są bardzo nieznaczne. Znajduje się tam wiele szybów i górniczych pomieszczeń, dzięki którym można przechodzić z poziomu na poziom. To wszystko sprawia, że nurkowanie w tym miejscu jest zdecydowanie łatwiejsze do zaplanowania, niż w naturalnie ukształtowanych jaskiniach.
Foto: Michał Czermiński
Kopalnia Holme Bank Chert kryje w sobie wiele tajemnic, które odsłaniamy w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.