Szwedzki wrak doczekał się virtualnego muzeum

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 28, 2012 20:51

Szwedzki wrak doczekał się virtualnego muzeum

Po niespełna roku spędzonym na kompletowaniu dokumentacji, na temat wraku parowca Eric Nordevall, światło dzienne ujrzał efekt tej pracy, w postaci virtualnego muzeum. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, w całości poświęcone jednej szwedzkiej jednostce.

Przez cały rok 2012, część grupy nurkowej skupionej w okół Dykpark Vättern, zbierała materiały odnośnie wraku, ale także przeprowadzała wywiady i zbierała relacje od osób zajmujących się w przeszłości badaniem parowca.

Ciekawostką jest, że oprócz dobrze wszystkim znanych zdjęć wykonanych w technologii 360°, na stronie muzuemum dostępne są również djęcia 3D. Wykonane zostały one w 2011r. przez firmę wev360 i wzbudziły ogromne zainteresowanie.

Eric Nordevall został zbudowany w stoczni Hammarsten w Norrköping. Jego budowa trwała od 1836r. do 1837r. Autorem projektu jednostki był oficer marynarki Johan Gustaf von Sydow. Z tego samego planu konstrukcyjnego powstały jeszcze 4 bliźniacze jednostki: Admiral von Platen, Daniel Thunberg, Thomas Telford i Christopher Polhem. Wszystkie otrzymały imiona po zasłużonych budowniczych kanałów lub inżynierach. Eric Nordevall zatonął w 1856r.

Dziś wraca ponownie na powierzchnie, by opowiedzieć swoją historię, a także by zachęcić nurków z całego świata do odwiedzin. Zwłaszcza, że będąc w okolicy nie trudno o skompletowanie planu na kilka ciekawych nurkowań.

Więcej informacji na stronie muzeum

Źródło: ericnordevall.se/en

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Grudzień 28, 2012 20:51

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama