Jak informuje thetimesofmalta.com, w wodach nieopodal wyspy Gozo, płetwonurkowie odnaleźli starożytny wrak, będący pozostałością fenickiego statku. Znalezisko jest o tyle niezwykłe, że według wstępnych szacunków jest to najstarszy znany obiekt tego typu.
Miejsce odkrycia jednostki jest oddalone od wyspy Gozo zaledwie o 1 milę. Maltańska wyspa to jedna najpopularniejszych lokalizacji nurkowych w regionie, jednak głębokość na której znajdują się szczątki fenickiego okrętu skutecznie utrudniała jego odkrycie.
Starożytny wrak znajduje się bowiem na głębokości 120m, co dla większości nurków odwiedzających Gozo jest barierą nie do przekroczenia. Archeolodzy oceniają, że znalezisko pochodzi z 700r.p.n.e! Co jak łatwo policzyć daje nam wiek ok. 2700 lat.
Głębokość nie stanowiła jednak problemu dla połączonych sił francuskich, amerykańskich i maltańskich badaczy, którzy dzięki specjalistycznemu sprzętowi potwierdzili, że na dnie znajduje się wrak długości ok. 15m oraz ładunek ok. 50 amfor. Wśród nich wyróżniono 7 różnych typów, co świadczy o wybitnie handlowym charakterze jednostki i jej obecności w wielu różnych portach.
W pobliżu znaleziono również kolejną część ładunku w postaci 20 kamieni szlifierskich, z których każdy waży ok. 35kg. Próbki znaleziska zostały pobrane i wydobyte na powierzchnie do dalszych badań. Patronat i opiekę nad całością roztoczyło miejscowe Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Odkrycia dokonano podczas poszukiwań prowadzonych w ramach projektu GROplan, finansowanego przez French National Research Agency. Całe przedsięwzięcie ma na celu rozwijanie technologi podwodnej fotogramterii – co w skrócie można nazwać odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zebranych danych.
Fenicjanie byli starożytnym ludem zamieszkującym tereny obecnego Libanu, zachodniej Syrii oraz północnego Izraela. Znani byli jako wybitni handlarze. W starożytności uznawani są za największych żeglarzy i handlarzy swojego czasu. Przez wiele lat przypisywano im „wymyślenie” pieniądza jako środka płatniczego. Jednak w ostatnich latach dowiedziono, że niesłusznie.
Źródło: thetimesofmalta.com
Foto: cc-by-sa-2.5,2.0,1.0