Nowe szkolenia techniczne w SSI – wywiad z Krzysztofem Wnorowskim

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 28, 2012 18:12

Nowe szkolenia techniczne w SSI – wywiad z Krzysztofem Wnorowskim

Zapraszamy do przeczytania wywiadu, jaki przeprowadziliśmy z Krzysztofem Wnorowskim, Instruktor Trenerem SSI i właścicielem Centrum Nurkowego Tryton w Gdańsku. Krzysiek niedawno wrócił z Niemiec, gdzie poznawał nowe programy szkoleniowe, dla kursów technicznych w SSI XR oraz TXR. W rozmowie z nami przybliża na czym polegają poszczególne szkolenia, a także odpowiada na pytania odnośnie obiegów zamkniętych i konfiguracji sidemount w SSI.

Tomasz Andrukajtis: Witaj Krzyśku wróciłeś właśnie z Niemiec, gdzie dokładnie byłeś i w jakim celu?

Krzysztof Wnorowski: Cześć, zgadza się, byłem w Niemczech, a dokładnie w Siegburgu, niedaleko Kolonii. Odwiedziłem tam centrum nurkowym Dive4life, gdzie przeszedłem update programów nauczania technicznego w SSI tzw. TXR.

TA: Dlaczego centrala SSI uznała, że konieczny był update?

KW: Program TXR, znany był już dużo wcześniej, ale postanowiono go udoskonalić i przebudować od podstaw. W efekcie powstały dwa nowe piony – XR i TXR.

TA: Czemu wprowadzono nowy podział?

KW: SSI zrobiła to z myślą o zaspokojeniu potrzeb wszystkich, nawet najbatdziej wybrednych nurków. Obecnie stwarzamy możliwośc poszerzania swoich umiejętności na wrakach i w jaskiniach, bez jakichkolwiek ograniczeń w ich penetracji. Z kolei uprawnienia trimix, pozwalają na nurkowanie do głębokości 100m. TXR podzielono, ponieważ zauważono, że jest duża grupa osób, które chcą mieć wiedzę techniczną, ale nie chcą angażować się w bardzo trudne i ekstremalne nurkowania. Ta grupa wiedzą i sprzętem wychodzi poza nurkowania rekreacyjne, jednak swoimi nurkowaniami już nie za bardzo. Na co dzień obserwuję tę taką sytuacje w swoim centrum. Ludzie kupują zestaw dwubutlowy, kupują stage, ale swoje nurkowania nadal prowadzą w jeziorze, w mocno kontrolowanych warunkach, albo na płytkich wrakach. Dla takich osób stworzono XR. TXR, jest dla osób, które swoją wiedzę i umiejętności, chcą wykorzystać w faktycznych nurkowaniach technicznych.

ssilogo

TA: Zacznijmy może od programu XR, wcześniej go nie było?

KW: Tak, został niejako wydzielony z TXR i dziś może stanowić drogę do niego. XR stwarza możliwość rozwoju na 3 różnych płaszczyznach: jaskiniowej, wrakowej i głębokościowej, z których każda prowadzi do kursu Extendet Range, będącego przepustką do rozpoczęcia szkoleń z pionu TXR.

TA: W takim razie przedstaw, jak wyglądają poszczególne szkolenia i drogi w XR

KW: W zależności od naszych zainteresowań i tego, jakie są nasze ambicje, możemy wybrać jedną z dróg. Jeżeli pociągają nas jaskinie, XR oferuje nam kursy Cavern oraz Intro to Cave. Pierwszy pozwala nam poruszać się po przedsionkach jaskiń, nie dalej niż zasięg zewnętrznego światła. Jest tutaj również limit głębokościowy i odległościowy, który w sumie wynosi 30m.

TA: Co to za limity?

KW: Polega to na tym, że np. będąc na głębokości 25m, możemy wpłynąć w głąb jedynie na 5m, oczywiście o ile pozwala nam na to zasięg światła słonecznego. Jeżeli głębokość wynosi 30m, w ogóle nie możemy pozwolić sobie na wpłynięcie do przedsionka. Rozwinięciem tego kursu jest wspomniany wcześniej Intro to Cave.

TA: Jakim obostrzeniom podlega nurek posiadający takie szkolenie?

KW: Tutaj główne ograniczenie stanowi pojemność butli. Nurek może korzystać jedynie z pojedynczej flaszki i w momencie kiedy zużyje 1/3 z zapasu swojego powietrza, musi zawrócić.

TA: Trzeba powiedzieć, że takie obostrzenia nie pozwalają na zbyt daleko idącą eksplorację jaskiń.

KW: Tak, takie są też założenia. Celem tych kursów nie jest nauka penetracji jaskiń, a jedynie wprowadzenie nurka i zapoznanie ze środowiskiem „overhead”.

image 6

TA: Przejdźmy zatem do wraków. Co przygotowało SSI, dla szerokiej rzeszy nurków, których celem są wraki?

KW: Wśród szkoleń XR, znajdziemy tylko jeden kurs wrakowy – Advanced Wreck, będący kontynuacją specjalizacji – Wreck Diving. Rozwija ona repertuar możliwości nurka, o wpływanie do wnętrza wraków, jednak podobnie jak w przypadku jaskiń, ogranicza nas limit głębokościowo-odległościowy 30m i zasięg światła zewnętrznego.

TA: A jak wygląda sytuacja, tych, których fascynuje głębokość?

KW: Tutaj sytuacja przedstawia się następująco, mamy szkolenie Adv. Nitrox, ale możemy je połączyć ze wspomnianym już wcześniej Extendet Range i zrobić oba jako jedną całość. Jeżeli jednak, zdecydujemy się robić je oddzielnie, to Adv. Nitrox, pozwala nam na użyuwanie gazów dekompresyjnych i prowadzenie nurkowań, w których całkowita suma przystanków dekompresyjnych, nie przekracza 15min. Z kolei Extendet Range, zwiększa nasz limit głębokości do 45m, a lączną sumę przystanków, wydłuża do 30min.

TA: Ok, czyli mamy 3 drogi rozwoju w XR, a co dalej? Jeżeli poczujemy, że to nie kres naszych możliwości?

KW: Jeżeli przebyliśmy, którąkolwiek ze wspomnianych dróg i zakończyliśmy ją kursem Extendet Range, możemy zastanowić się nad ofertą szkoleniową TXR.

TA: Czy w TXR, SSI przewidziało kontynuację scieżek z XR?

KW: Dokładnie tak, została też dodana wyczekiwana przez wielu, ścieżka Trimix.

wnorek2

TA W takim razie, opowiedz proszę w podobny sposób jak przy XR, jakie możliwości stwarza pion TXR.

KW: Technical Extendet Range, to pion, na który składają się 4 ścieżki rozwoju i jak wskazuje sama nazwa, są to szkolenia w pełni techniczne. Jest tutaj kontynuacja nauki dla przyszłych nurków jaskiniowych, którą tworzą kursy: Basic Cave oraz Cave. Jeżeli jednak czujemy się na siłach, można oba kursy połączyć. W wypadku, gdy zdecydujemy się zrobić je oddzielnie, okres jaki upłynie pomiędzy ukończeniem Basic Cave i rozpoczęciem Cave, nie może przekroczyć 6 miesięcy, w innym wypadku, będziemy musieli powtórzyć szkolenie Basic Cave.

TA: Z czego to wynika?

KW: Wiesz, z nurkowaniem jaskiniowym nie ma żartów, tutaj wszystko musi być zrobione we właściwy sposób, lub poniesiemy tego przykre konsekwencje. To trochę tak, jak z prawem jazdy. Jeżeli praktykę, dzieli od zaliczenia zbyt długi czas, po prostu zapomnisz wiele rzeczy i nie zdasz egzaminu.

TA: Rozumiem. Ostatnią ścieżką do kontynuacji z poziomu XR, jest ta, przeznaczona dla nurków wrakowych…

KW: Zgadza się, jest to szkolenie Tech Wreck. Jest to kurs, który przygotowuje nas do głębokiego zapuszczania się do wnętrza i pełnej penetracji wraku. Instruktor w trakcie jego trwania, przekaże nam wiedzę, odnośnie poruszania się po samym wraku, jak i wewnątrz ciasnych i ciemnych pomieszczeń. Niestety, jest problem aby prowadzić te szkolenie w Polsce, ze względu na brak dużych, płytko położonych i w pełni dostępnych wraków, położonych relatywnie blisko brzegu.

TA: Czyli nie będzie możliwości, aby zrobić te szkolenie w Polsce?

KW: Jest to bardziej skomplikowane, ale możliwe. Cały problem, możemy rozwiązać, robiąc uprawnienia TXR Trimix. Zdecydowanie zwiększy to listę dostępnych wraków, na których będziemy mogli przeprowadzić szkolenie.

txrssi

TA: A jak wygląda szkolenie TXR Trimix?

KW: Dzieli się na trimix normoksyczny i hipoksyczny. Pierwszy uprawnia do nurkowania na mieszance zawierającej 18% helu. Rozwój możemy kontynuować, przechodząc szkolenie z wykorzystaniem trimixu hipoksycznego, które pozwoli nam, na nurkowanie do 100m. Dodatkowo uprawnia nas do pływania z dowolną liczbą butli stage i gazów.

TA: Faktycznie, zgodnie z tym co mówiłeś, całość przebudowana została od podstaw. W związku z tym mam jeszcze dwa pytania odnośnie szkoleń technicznych w SSI. Pierwsze to materiały szkoleniowe…

KW: Do wszystkich szkoleń o których mówiliśmy, będą dostępne przetłumaczone materiały szkoleniowe, zarówno dla kursanta, jak i instruktora czy instruktor trenera.

TA: Czyli charakterystycznie dla siebie, SSI kładzie duży nacisk na dostępność i przystępność materiałów szkoleniowych?

KW: Zgadza się.

TA: Chyba wyczerpaliśmy ten temat. Powiedz czy w Niemczech, była mowa o czymś jeszcze?

KW: Tak. W ofercie SSI pojawiły się też obiegi zamknięte CCR i SCR. Dzielą się również na 2 poziomy. Pierwszy do 20m i drugi zaawansowany do 40m z bailoutem. Dodatkowo w przygotowaniu są poziomy: trimixowy i zaawansowany trimixowy. Szkolenia tego typu to nowość w SSI, jednak wśród nas, są już instruktorzy, którzy szkolą nurków rebreatherowych w innych organizacjach, w związku z czym wystarczy, jeżeli zrobią kurs crossujący. Była też mowa o zyskującym coraz większą popularność sidemountcie. Na razie będzie dostępny w konfiguracji rekreacyjnej, ale w planach jest dalszy rozwój tego kierunku.

TA: Czyli SSI stara się, aby Wasza oferta, była bardziej kompleksowa…

KW: Zgadza się. Chcemy, aby nasi nurkowie, mogli szkolić się z nami, we wszystkich dostępnych kierunkach.

TA: Dzięki za rozmowę i powodzenia!

KW: Dzięki i pozdrowienia dla wszystkich czytelników!

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Luty 28, 2012 18:12

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2020

Reklama
Reklama