Kolosy 2011 – Krzysztof Starnawski

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 14, 2012 11:40

Kolosy 2011 – Krzysztof Starnawski

W dniach 9-11 marca, w Gdyni, odbyła się kolejna edycja „Kolosów”. Jednym z gości tegorocznej imprezy, był czołowy polski nurek jaskiniowy – Krzysztof Starnawski. Jego prezentacja „Rekordzista Świata”, zamykała blok VII, sobotniego spotkania. Ponieważ impreza miała miejsce w trójmieście, grzechem by było, gdyby ekipa Divers24, nie pojawiła się na „swoim” terenie.

Swoją prezentację, Krzysztof rozpoczął od wyjaśnienia, co było jego motywacja, kiedy w 1999r. rozpoczął swoją przygodę z nurkowaniem jaskiniowym w Hranickiej Propasti. To właśnie za eksplorację tej jaskini, otrzymał wtedy Kolosa.

Zgromadzona publiczność miała okazję dowiedzieć się, jak wyglądało nurkowanie jaskiniowe 13 lat temu i co stanowiło główne przeszkody oraz ograniczenia. Głównym problemem była ilość butli, które trzeba było ze sobą zabrać, a także ich transport w trakcie nurkowania.

Po swoich pierwszych doświadczeniach z nurkowaniem jaskiniowym, Krzysztof Starnawski stwierdził, że aby móc iść dalej w tym kierunku, będzie musiał rozwinąć się na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim zdał sobie sprawę, że aby podejmować tego typu wyzwania, potrzebuje więcej doświadczenia i obycia związanego z jaskiniami. Ważnym punktem w dążeniu do miejsca w którym jest dzisiaj, stało się obycie z głębokością, która stawała się coraz większa. Swoje treningi prowadził głównie w Meksyku, kraju pełnym wspaniałych jaskiń.

Oprócz czynnika ludzkiego, nie bez znaczenia pozostawał sprzęt. Do tak poważnych ekspedycji, nurek potrzebował lepszego i mniej zawodnego ekwipunku. Pamiętajmy, że były to czasy, kiedy ten typ nurkowania dopiero raczkował, a wszystko odbywało się na obiegach otwartych.

starek02

Z biegiem lat, pojawiły się 2 nowe elementy wyposażenia, które na zawsze odmieniły obraz nurkowania (nie tylko jaskiniowego). Mowa tu oczywiście o skuterach nurkowych, które znaczeni usprawniły transport gazów, jak i przemieszczanie się oraz rebreatherach.

Dzięki pracy na obiegu zamkniętym, Krzysztof mógł sukcesywnie wydłużać czasy swoich nurkowań. Z 4h do 7h, aż w końcu doszedł do poziomu, kiedy był w stanie przebywać pod wodą 12h! Niestety mimo nowych możliwości, jakie stwarzał rebreather, backup w dalszym ciągu odbywał się przy użyciu obiegu otwartego i zwykłych butli. Było to dosyć problematyczne i oczywistą drogą, było poszukiwanie innego rozwiązania.

W 2009r. 10 lat po pamiętnej eksploracji Hranickiej Propasti, rozpoczęły się prace nad stworzeniem podwójnego rebreathera. Pierwsze treningi z dualrebem, można było zacząć już w 2010r, jednak tutaj pojawił się kolejny problem, z którym należało się zmierzyć – brak procedur i technik nurkowych. W związku z tym, Krzysztof Starnawski, był zmuszony do samodzielnego ich wytworzenia.

W końcu dochodzimy do momentu, który pamięta cała nurkowa Polska. Najgłębsze nurkowanie na obiegu zamkniętym w listopadzie 2011r, przeprowadzone przez Krzysztofa i ekipę Dualrebreather.

starek03
Dualrebreather Team – Irena Stangierska, Krzysztof Starnawski, Marek Klyta i Grzegorz Rutkowski

Przygotowania były prowadzone od 3 lat, w zespole liczącym 4 osoby. Wychodzono z założenia, że mały zespół, to małe problemy, natomiast im większa liczba jego członków, tym więcej przeciwności, jakie mogą go powstrzymać.

Po przystosowaniu podwójnego rebreathera do nurkowań poniżej 200m, pozostawało znalezienie odpowiedniego miejsca, znajdującego się blisko brzegu. Po 3 dniach sondowania dna, udało się ustalić dogodną lokalizację, która znajdowała się 500m od linii brzegowej.

Pierwszy tydzień poświęcono na przygotowania. W drugim tygodniu rozpoczęto nurkowania, które stawały się coraz głębsze, aż w końcu jedno z nich… zakończyło się pobicie rekordu głębokości o 13m! Co ciekawe, w trakcie rekordowego zejścia, wskazania aparatury pomiarowej były różne aż o 3m (283m i 286m). Głębsze zejście było już niemożliwe, gdyż osiągnięto dno.

Całe zanurzenie trwało 9min, z kolei dekompresja, która wykonywana była przy brzegu, zajęła 9h! W trakcie jej trwania, nie po raz pierwszy, Krzysztof poleca czytanie gazet, jako świetny sposób zabicia czasu. Całość zakończyła prezentacja wspaniałych zdjęć Ireny Stangierskiej – etatowego członka i fotografa, projektu dualrebreather.

Foto: Irena Stangierska/Dualrebreather.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Marzec 14, 2012 11:40

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Lipiec , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń

Divers24 DAN