Rola płetwonurków w ochronie ekosystemów wodnych
W dniach 11-14 kwietnia 2024 roku odbędzie się Konferencja Naukowych Badań Podwodnych. Wątkiem przewodnim planowanego wydarzenia jest rola płetwonurków w ochronie ekosystemów wodnych.
Głównym organizatorem jest Fundacja Naukowe Badania Podwodne (FNBP). Powstała z inicjatywy płetwonurków ekologów, którym bliskie jest dobro ekosystemów wodnych. Celem Konferencji jest szerzenie wiedzy proekologicznej oraz integracja i wzajemne wsparcie środowisk naukowych i płetwonurkowych. Jest to jedno z głównych, cyklicznych wydarzeń organizowanych przez FNBP w ostatnich latach.
Wydarzenie powstaje przy współpracy naukowej z pracownikami i studentami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Patronatu Konferencji udzielił Oddział Warmińsko-Mazurski PTTK w Olsztynie.
Miejscem wydarzenia jest w tym roku Kompleks Wypoczynkowo-Szkoleniowy „Wiatraki” (Marózek 1, 11-015 Olsztynek) niedaleko Olsztyna, położony pośród licznych jezior znajdujących się na Warmii i Mazurach. Jezioro Maróz, nad którym organizowana jest konferencja, słynie z czystej wody, bogatej fauny i flory, o czym będą mogli przekonać się uczestnicy wydarzenia, podczas zaplanowanych sesji terenowych.
Podczas spotkania zaplanowano wiele ciekawych prelekcji, które obejmować będą tematy związane m.in. z nurkowaniem naukowym, metodami oceny stanu ekologicznego zbiorników wodnych czy archeologią podwodną rzek w Polsce. Przewidziano również sesję kalejdoskopową dla uczestników wydarzenia, chcących podzielić się swoimi osiągnięciami i zainteresowaniami naukowymi.
Wielkim atutem tegorocznej Konferencji jest możliwość uzyskania uprawnień płetwonurka ekologa (PEK). Kurs przeprowadzony zostanie przez wykwalifikowanych instruktorów, wyłącznie dla uczestników wydarzenia.
Oprócz prelekcji organizatorzy zadbali o część warsztatową, podczas której będzie można bliżej zapoznać się różnorodnością roślin i organizmów bentosowych obecnych w polskich wodach. Warsztaty terenowe dotyczyć będą również nurkowania w maskach pełnotwarzowych wraz z bezprzewodową komunikacją podwodną.
Organizację wydarzenia wspierają czołowi producenci sprzętu płetwonurkowego, wśród których znalazły się takie firmy jak Santi Diving, Seacraft, Xdeep, Ratio, Dive System i OrcaTorch, które pojawią się wraz ze swoim sprzętem. Zostanie on udostępniony wszystkim chętnym do testów. Uczestnicy konferencji zapoznają się m.in z suchymi skafandrami oraz
zaawansowanymi skuterami i nowoczesnymi systemami oświetlenia.
Serdecznie zapraszamy Wszystkich zainteresowanych do udziału (i rejestracji) w III edycji Konferencji Naukowych Badań Podwodnych.
Szczegółowe informacje można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.