Konferencje i Targi

Baltictech 2011 – relacja dzień 1

W Gdynii trwa właśnie Konferencja Nurków Technicznych Morza Bałtyckiego, czyli Baltictech 2011. Zapraszamy do czytania naszej realcji godzina po godzinie.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z pierwszego dnia konferencji: Galeria z pierwszego dnia konferencji

Baltictech 2011 – relacja dzień 2

Godzina 19:00 Zakończenie pierwszego dnia i losowanie nagród

Zanim organizatorzy przeszli do wyczekiwanego momentu, jakim było losowanie nagród, kilka słów poświęcono osobie tragicznie zmarłego Roberta Kleina, który od samego początku aktywnie udzielał się przy organizacji wszystkich minionych edycji Baltictechu. Jego pamięć została uczczona minutą ciszy.

W momencie kiedy rozpoczęto losowanie, cała sala ożywiła się. Wszyscy wyczekiwali z niecierpliwością, w czyje ręce powędrują tegoroczne nagrody, a lista owych była naprawdę imponująca.

Wśród nich bielizna nurkowa, ipody, latarki, automaty, komputery, skrzydła, wycieczki zagraniczne, rebreather Sweet Deco, Mps C2 Case booster i nagroda główna skuter nurkowy Suex Xjoy 14!

Atmosfera jak co roku była fenomenalna. Losowanie było świetnym wstępem do późniejszego diving party. Wprowadziło odpowiedni nastrój i uśmiechy na twarzach zgromadzonych uczestników konferencji.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a reszcie życzymy powodzenia w przyszłym roku!

Teraz przed uczestnikami jeszcze ostatnia część dzisiejszego wieczoru, czyli diving party! Zdjęć z imprezy spodziewajcie się jutro 😉


Godzina 18:00 Godzina Jill Heinerth – Odkryć nieznane

jill_heinerth

Niezwykle ciekawe spotkanie z wyjątkową osobą, która nurkowanie poznała niemal z każdej strony. Dla wszystkich, którzy zdecydowali się uczestniczyć w ostatnim wykładzie tego dnia, Jill miała prawdziwą gratkę. Opowieść o jednych z najbardziej niezwykłych i ekscytujących nurkowań w jakich brała udział oraz o jej spojrzeniu na realizację materiałów video z tych ekspedycji.

Wśród omawianych wypraw znalazły się między innymi nurkowania w trudnych rejonach okołobiegunowych, gdzie temperatura wynosiła -1,8°C oraz nurkowanie jaskiniowe we wnętrzu góry lodowej.

Jill poruszyła też temat niezwykle bliski jej sercu, jakim jest woda. Mówiła o miłości do niej i szacunku oraz o tym, jak powinniśmy zaszczepiać te wartości dla przyszłych pokoleń. Właściwa edukacja naszych dzieci stanowi bowiem najpewniejszy sposób zadbania o to co dla nas ważne.

Na koniec podsumowała, pierwszy dzień konferencji, który owocował w wiele ciekawych wykładów.


Godzina 17:00 Krzysztof Starnawski – nurkowanie w konfiguracji side mount

Główna postać projektu dualrebreather – Krzysztof Starnawski, w trakcie warsztatów, prezentował zgromadzonym słuchaczom zalety i niuanse dotyczące nurkowania w konfiguracji side mount.

Ciężko było by w tej roli osadzić kogoś, kto cieszyłby się większym autorytetem i uznaniem niż nasz eksplorator meksykańskich jaskiń.

Ci, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas na to spotkanie, mogli usłyszeć wiele ciekawych argumentów dotyczących wykorzystywania nowej konfiguracji sprzętowej w różnych typach nurkowań. Jasno zarysowane różnice i zamiany jakie wprowadza w naszym sposobie nurkowania boczna konfiguracja były wątkiem przewodnim.

Inność i nowe możliwości jakie stwarza side mount, czynią z niego ciekawy kierunek, jaki można obrać w nurkowaniu.


Godzina 16:00 Richard Lundgren – Mars the Magnificente

richard_lundgren

Jesteśmy już po przerwie obiadowej. Czekamy na wystąpienie tegorocznego króla polowania na bałtyckie wraki – Richarda Lundgrena. W międzyczasie Rosemary Lunn zachęcała zgromadzonych do odwiedzenia konferencji Eurotek 2012.

Jest to ponowna wizyta Richarda na Baltictechu. W przeszłości mieliśmy okazję oglądać go na drugiej edycji w 2008r.

Swoje wystąpienie rozpoczął od przytoczenia historycznego zarysu Bałtyku i jego szlaków handlowych oraz animozji pomiędzy nacjami skandynawskimi, w szczególności na linii duńsko-szwedzkiej. Następnie po nakreśleniu sytuacji wśród obu wrogich sobie nacji, przeszedł do przedstawienia punkt po punkcie, starcia, w których Mars został zatopiony przez połączone siły Danii i Lubeki.

Odnalezienie wraku Marsa, było realizacją marzenia, zrodzonego w głowie jego odkrywcy 20 lat wcześniej. Dziś jest bardzo szczęśliwy, że nikomu nie udało się go zniechęcić do poszukiwań, mimo iż na przestrzeni lat nie brakowało głosów, nazywających go wariatem i szaleńcem.

Następna część prelekcji, to prezentacja możliwości technicznych jakimi Richard i jego towarzysze dysponują dzisiaj oraz przedstawienie ich motywacji, zdeterminowania, jak i nawiązanie do źródeł, kiedy pracował jeszcze u Mel’a Fishera, odkrywcy hiszpańskiego galeonu Atocha.

Obecni mieli okazję obejrzeć unikalny materiał video, zarejestrowany przez odkrywców podczas nurkowania na wraku okrętu Mars.

Mimo, że Baltictech to konferencja dla nurków technicznych tym razem organizatorzy postanowili zadbać także o uczestników, którzy będą dopiero aspirowali do tego miana. W tym samym czasie co wykład o odkryciu wraku Marsa, odbyła się prelekcja “Czy jestem gotowy na nurkowanie techniczne? Kiedy jest właściwy czas na pierwszy krok?”, poprowadzona przez Aleksandrę Stępień. Aleksandra to doświadczony nurek trimiksowy oraz jaskiniowy IANTD, a także instruktor płetwonurkowania.

Kolejną z atrakcji zaplanowanych przez organizatorów po przerwie obiadowej była prezentacja rebretherów, którą przeprowadził Sławek Paćko. Odbyła się ona w hotelowym basenie.


Godzina 13:00 Krzysztof Wnorowski, Łukasz Piórewicz i Tomasz Stachura, wspomnienia z ekspedycji Wiatrem Gnane

lukasz_piorewicz_tomasz_stachura

Ostatnie spotkanie z uczestnikami konferencji przed przerwą obiadową, traktowało o jednym z najbardziej medialnych sukcesów polskiego nurkowania ostatnich lat. Odnalezienie, inwentaryzacja i wydobycie dział na Ławicy Słupskiej.

Trzej uczestnicy reprezentujący dziś liczną grupę trójmiejskich nurków technicznych, biorących udział w ekspedycji Wiatrem Gnane, przybliżyło obecnym kulisy całego projektu, jak i odnalezienia wraky M/Y Akademik Karpinsku oraz projektu eksploracji wraków głębokich. Wiele informacji zamieściliśmy na bieżąco na łamach Divers24,krzysztof_wnorowski lecz tym razem każdy miał okazję dowiedzieć się osobiście jak wyglądało zaplecze tego olbrzymiego przedsięwzięcia. Stojąc z boku nie zawsze zdajemy sobie sprawę ze sztabu ludzi, miesięcy badań i przygotowań, jakie poprzedzają tak dużą misję.

nick_toussaint

Równolegle trwały prelekcje prowadzone przez Dorotę Łeweć Nicka Toussainta. Autorka książki „Nurkowanie Kobiet”, skupiła się w swoim dzisiejszym wystąpieniu na aspektach psychofizycznych i medycznych w nurkowaniu płci pięknej. Z kolei światowej sławy nurek, prezentował na czym polega nurkowanie na tlenowych rebreatherach dekompresyjnych.


Godzina 12:00 Tino Balestra – PFO, czy to mnie dotyczy?

Prowadzący od samego początku skupił uwagę zgromadzonych. Nawiązał świetny kontakt z publicznością i swobodnie, dużo żartując przechodził do kolejnych zagadnień, bardzo poważnego tematu.

Wymieniając kolejne przyczyny wypadków, uzmysłowił zgromadzonym, że minimalizacja ryzyka nie jest czymś prostym i oczywistym. Spore zaplecze multimedialne, którym się wspomagał Tino, przeprowadziło słuchaczy przez kolejne przypadki medyczne i przebieg PFO.

Rzeczą, na którą skierował uwagę publiczności, był fakt, że nawet czynności pozornie nie stwarzające zagrożenia, potrafią prowadzić do poważnych konsekwencji, jeżeli nie zachowamy odpowiednich procedur.

W drugiej sali, pierwsze wystąpienie na tegorocznym Baltictechu, miała Jill Heinerth, która dzieliła się swoimi doświadczeniami na temat CCR’ów. Temat ciekawy, jednak przejście w nim od teorii do praktyki, to olbrzymi krok i cały czas możliwy tylko dla niewielkiej grupy nurków.


Godzina 11:00 Wyprawa do Orda Cave, niesamowitej jaskini na Uralu

grota_ordynska_prelekcja

Wykład gości zza wschodniej granicy rozpoczęła Bogdana Vashchenko, która wprowadziła zgromadzonych w główne zagadnienia projektu i pierwsze spostrzeżenia ekipy eksplorującej. Zwróciła uwagę na olbrzymią unikalność i brak ingerencji z zewnątrz na środowisko Groty Ordyńskiej.

Możliwość dowiedzenia się czegoś na temat tego wspaniałego miejsca bezpośrednio od osób prowadzących tam badania, to szczególna i unikalna okazja. Dodatkowo dla odwiedzających konferencję w holu głównym Hotelu Gdynia, została zorganizowana wystawa pięknych zdjęć z Orda Cave Awarness Projeckt.

Kolejną osobą z grupy opowiadającą o prowadzonych w Rosji projektach, był niezwykle doświadczony nurek Igor Galaida, który zapuścił się na 980m w głąb uralskiej groty, ale brał też udział w wielu innych eksploracjach i to na nich skupił swoją prelekcję.

Pierwszą część wystąpienia poświęcił Blue Lake. Jest to specyficzne jezioro, którego średnica nie przekracza 120m, natomiast głębokość sięga ponad 200m. Ciekawostką był film zrealizowany podczas rekordowego nurkowania na 180m we wspomnianym akwenie. Dekompresja jaką musiał odbyć Igor i jego buddy, trwała 6h.

W dalszej części skupił się na temacie „Russian Underwater Heritage”, którego głównymi zagadnieniami są wraki Bałtyku, leżące po rosyjskiej stronie. Ciekawe zdjęcia i materiały, stanowiły doskonałe wsparcie opowieści Igora. Zwłaszcza, że wciąż niewiele wiemy o wrakach zatopionych w tamtym rejonie. Więcej informacji na temat badań możecie odszukać na www.baltic-sunken-ships.ru.

Ostatnią odsłonę wykładów rosyjskiej grupy, poprowadził Sergei Gorpinyuk. Dotyczyła ona głównie technicznych aspektów nurkowań. Trudne warunki panujące w rejonach, które badają (jezioro Białem, Orda Cavr), sprawiają, że niesamowicie ważne jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu, który poradzi sobie w zatrważająco niskich temperaturach. Sergei na dużym luzie, z humorem opowiadał w bardzo przystępny i zrozumiały sposób o niuansach technicznych w trakcie codziennej eksploracji, odwiedzanych przez grupę miejsc.

Równolegle, w sali warsztatowej, Łukasz Piórewicz przedstawiał zgromadzonym temat „Bałtyk dla początkujących”.


Godzina 10:00 JP Imbert na temat mikropęcherzyków

JP_Iambert

Prowadzący ten wykład JP Imbert, poświęcił wiele lat swojego życia, na kwestie związane z poprawą bezpieczeństwa w nurkowaniu. Jego dzisiejsza prezentacja dotyczyła wprowadzania mikropęcherzyków do organizmu.

W ciągu 50min, doświadczony nurek i naukowiec, przedstawił swoją wizję tego co ma wpływ na pojawienie się mikropęcherzyków, ich drogę jaką pokonują w naszym organizmie i to jakie efekty mogą wywołać.

Jak się okazuje, mikropęcherzyki znajdują się w naszym organizmie już przed nurkowaniem. Wpływ na ich występowanie ma nawet nasza rozgrzewka, czy ćwiczenia wykonywane przed nurkowaniem.

Dzięki przygotowanej przez siebie prezentacji, w bardzo jasny sposób przedstawił zagadnienia związane z tematem. Wśród nich znalazła się droga jaką pokonują pęcherzyki w naszym organizmie z płuc do serca i dalej do mózgu, wpływ otoczenia i zmiany ciśnienia po zanurzeniu się w wodzie.

Dalej JP Imbert opowiadał o różnych typach obajawów występujących w zależności od typu nurkowania i jego przebiegu, omawiał także warianty bezpiecznej dekompresji.

W końcowej fazie wykładu poświęcił czas na indywidualne uwarunkowania każdego z nas, takie jak: wiek, płeć, prowadzony tryb życia.

Nurków aktywnie uprawiających nurkowanie techniczne mogły zaciekawić końcowe modele dekompresyjne, które omawiał z dużą dozą humoru.

Bardzo ciekawy wykład, nawet dla laików, luźna forma i osoba prowadzącego sprawiły, że poruszone zagadnienia wydawały się bardzo jasne.


Kwadrans przed godziną 10.00, jeden z organizatorów konferencji Baltictech 2011, dokonał oficjalnego otwarcia konferencji. Najwięcej uwagi w jego trakcie poświęcono kwestiom technicznym, tak aby cała impreza przebiegała jak najsprawniej.

Wszyscy myślący o udziale w warsztatach, powinni wiedzieć, iż będą odbywać się one w sali na 11 piętrze. Dla osób zainteresowanych zwiedzaniem Instytutu Hiperbarii w niedzielne popołudnie, przewidziano transport w obie strony, przy pomocy specjalnie podstawionych autobusów.

Jeżeli ktoś ma ochotę odwiedzić jedynie salę, w której znajdują się stoiska ze sprzętem, może nabyć bilet w cenie 20pln. Dla tych, którzy przyjechali z rodziną, dostępne są specjalne wejściówki na „diving party”, kosztują one 50pln.

Szczegółowych informacji można zasięgnąć u obsługi konferencji, rozpoznacie ich po charakterystycznych żółtych koszulkach.

Otwarcie zakończyło wspomnienie Witka Śmiłowskiego i Roberta Kleina, których niestety nie ma już z nami, a którzy bardzo mocno przyczynili się do wykreowania obecnego kształtu konferencji.

Swój wykład rozpoczyna właśnie JP Imbert. Wkrótce, będziemy mieli dla Was więcej informacji.

Źródło: Divers24

Czytaj także

Wgrywam....

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies. Zgadzam się Czytaj dalej