Poznaliśmy wyniki badań szczątków amerykańskiego bombowca B-17, którego fragmenty odnaleziono w Zalewie Szczecińskim.
Podczas specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej badacze przedstawili wyniki swoich prac dotyczące szczątków latającej fortecy B-17 z czasów II wojny światowej. Samolot zestrzelili Niemcy podczas nalotu na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach w 1944 r.
W sierpniu 2022 r. podczas pogłębiania toru wodnego udało się odnaleźć fragmenty wraku amerykańskiego bombowca B-17. Już wtedy pojawiły się przesłanki, że jest to należący do US Air Force Boeing B-17G o numerze 44-8046 z 457.
Unikalny wrak bombowca B-17
Jak podkreślają badacze, był to bardzo unikalny samolot. Jego 11-osobową załogę stanowiło ośmiu oficerów, w tym pułkownik, a także trzech podoficerów. Dodatkowo maszyna miała specjalny radar H2X i prowadziła szyk 149 alianckich bombowców, których celem było zniszczenie fabryki benzyny syntetycznej w Policach.
Z załogi zestrzelonego bombowca przeżyło pięciu lotników, którzy następnie trafili do niewoli. Z kolei ciała trzech kolejnych udało się zidentyfikować i pochować. Nigdy jednak nie odnaleziono pozostałych trzech członków załogi, których do dzisiaj uznaje się za zaginionych. Możliwe, że ich szczątki znajdują się we wraku.
Niestety nie wiadomo, czy będą prowadzone dalsze badania i prace wydobywcze Wszystko z uwagi na ich duży koszt.
Przed nami najtrudniejszy etap, czyli sprawdzenie tych miejsc przez nurków i przy użyciu ciężkiego sprzętu. To wymaga bardzo dużych środków, na razie nie jesteśmy na to przygotowani. Trwają rozmowy ze stroną amerykańską. Amerykanie są bardzo zainteresowani, by odnaleźć ciała trzech zaginionych lotników i godnie ich pochować – powiedział podczas konferencji prasowej Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
Podczas konferencji, na której badacze zaprezentowali wyniki prac, wystosowali również specjalny apel. Muzeum zaprosiło do współpracy wszystkie instytucje, firmy, organizacje oraz osoby, które chcą wesprzeć prowadzenie dalszych badań. Więcej szczegółów można uzyskać, pisząc na adres e-mail Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.