Prawdziwa historia Poseidona

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 11, 2012 18:41

Prawdziwa historia Poseidona

Niebawem na rynku pojawi się książka Stevena Schwankerta, zatytułowana „Prawdziwe historia Poseidona – sekretne podniesienie przez Chińczyków, brytyjskiego wraku. Fabuła dotyczy brytyjskiego okrętu podwodnego HMS Poseidon, który zatonął w wodach nieopodal północno-wschodniego wybrzeża Chin w 1931r.

Shwankert realizował projekt i zbierał informacje przez ostatnich 7 lat. W ich rezultacie ustalił, że Chińczycy potajemnie zajęli się wrakiem i jego podniesieniem już 40 lat temu, w 1972r. Książka jest kroniką wydarzeń, jakie dotykały Poseidona, ale przynosi także wiele odpowiedzi, na temat jego losów. Przez cały ten czas kiedy powstawała książka, wszystkie wzloty i upadki razem z autorem dzielili potomkowie załogi HMS Poseidon, których wyprawa do Azji połączyła w poszukiwaniu prawdy i nowych informacji o losach ich bliskich.

Steven Schwankert, dziennikarz i instruktor nurkowania, pytany o swoje odczucia mówi:

„Żałuję, że nie udało nam się odnaleźć więcej krewnych, aby przekazać im prawdę o losie najbliższych. Czujemy na sobie tę odpowiedzialność, bycia strażnikami historii HMS Poseidon”.

Przed zatonięciem okręt przebywał w służbie zaledwie 2 lata i w tym czasie uchodził za jeden z najnowocześniejszych w całej flocie. Niestety 9 czerwca 1931r. Podczas ćwiczeń, zderzył się przypadkowo w trakcie wynurzania z chińskim statkiem handlowym. Kadłub został zdruzgotany, a okręt z powierzchni opadł 30m w dół w ciągu następnych 4min.

Dla 30 członków załogi udało się wydostać, jednak 26 nie miało tego szczęścia. 8 ludzi wykonało manewr opuszczenia okrętu przez luki torpedowe, używając sprzętu nazywanego „płucem Davisa”, wczesnego sprzętu nurkowego przygotowanego na taką właśnie sytuację. 6 z nich dotarło na powierzchnię, był to pierwszy przypadek w historii, kiedy wykorzystano w ten sposób sprzęt nurkowy.

Źródło: poseidonprojectfilm.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Sierpień 11, 2012 18:41
Napisz swój komentarz

Brak komentarzy

W tej chwili brak komentarzy

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy, ale możesz być pierwszym który skomentuje ten artykuł.

Napisz swój komentarz
Pokaż komentarze

Napisz swój komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany
Pola z gwiazdką są wymagane *

3 × two =

nurkowyswiat

Dołacz do nas na Facebooku

DAN polisa 1
DAN polisa 2
DAN polisa 3

Nadchodzące imprezy nurkowe

Czerwiec , 2017

Sortowanie

Brak wydarzeń

DAN Top 2
DAN Top 1