W niedzielę 22 stycznia w Warszawie odbędą się zawody freedivingowe organizowane pod auspicjami AIDA International.
Zawody odbędą się na basenie Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Starty zaplanowano na godziny poranne i zgodnie z planem wszystkie konkurencje odbędą się od 9.00 do 11.00.
Będzie to świetna okazja, aby na własne oczy przyjrzeć się dyscyplinie, która nieustannie zyskuje ogromną popularność na całym świecie. Tym bardziej że na miejscu w roli gościa specjalnego oraz uczestniczki zawodów pojawi się Julia Kozerska. Julia jest jedną z czołowych polskich freediverek, wielokrotną medalistką i rekordzistką mistrzostw Polski oraz świata.
Impreza zapowiada się bardzo emocjonująco, ponieważ zawodniczka ma za sobą jeden z najlepszych sezonów w karierze i z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Dlatego możemy spodziewać się, że pierwsze zawody w 2023 r. będą dla niej idealną okazją, aby udanie rozpocząć kolejny sezon.
Oczywiście na miejscu zjawią się również inni utalentowani zawodnicy, którzy będą rywalizować w różnych kategoriach i konkurencjach.
Freediverzy zawsze wybierają dyscyplinę, w której chcą startować:
DYN – pływanie z monopłetwą, która daje największy napęd i dlatego rekord w tej kategorii jest największy
DYNB – pływanie z płetwami
DNF – pływanie bez płetw. Uważane za najbardziej wymagające ze wszystkich dyscyplin
Aktualne rekordy świata we freedivingu należące do Polaków:
Mateusz Malina – DYN: 321 m
Julia Kozerska – DNF: 210 m
Magdalena Solich-Talanda – DYN: 277 m
Czym jest Freediving?
Freediving to sztuka zatrzymywania oddechu pod wodą i umiejętność kontroli ciała oraz umysłu. Zawodnik bierze głęboki wdech i następnie przepływa jak największy dystans pod wodą. Dla przeciętnej osoby przepłynięcie 20 m jest dosyć wymagającym wyzwaniem, ale dla wytrenowanego freedivera dystans ten liczony jest w setkach metrów.
Co daje Freediving?
Ten wyjątkowy sport może być uprawiany przez każdego. Nie tylko uczy jak optymalnie radzić sobie w wodzie, ale również jak działa nasze ciało. Poprzez trening wstrzymywania oddechu możemy usprawnić nasz system oddechowy i sprawić, że na co dzień oddychamy łatwiej i wydajniej. Nasz układ krwionośny jest w stanie lepiej transportować tlen do komórek. W dłuższym czasie możemy poprawić nasze zdrowie i długowieczność.
Nieoceniony jest wpływ freedivingu na stan umysłu. Dzięki treningom oddechowym ćwiczymy „mentalny system odpornościowy”, który pozwala nam lepiej radzić sobie ze stresem. Jednocześnie wprowadzamy równowagę autonomicznego układu nerwowego, co skutkuje w zmniejszonej reakcji „uciekaj albo walcz”. Budujemy swoją rezyliencję i jesteśmy lepiej przygotowani na wyzwania dnia codziennego.
Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie zawodów.
Fot. Materiały prasowe
Nurkowanie techniczne to bez wątpienia temat, który budzi wiele emocji. Jak zacząć przygodę z zaawansowanym nurkowaniem i czy to w ogóle jest dla mnie? Pomoc w odpowiedzi na te pytania znajdziecie w artykule, który napisał Andrzej Górnicki. Znajdziecie go w 20 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.