Podczas spaceru nad Wisłą mieszkaniec Torunia zauważył wystające z wody elementy, które uznał za wrak drewnianej łodzi i zawiadomił specjalistów.
23 sierpnia przechadzając się nad rzeką w okolicy mostu drogowego im. J. Piłsudskiego, po stronie Zespołu Staromiejskiego, archeolog Michał Grabowski dostrzegł wystające z wody drewniane elementy, które uznał za fragment wraku. O swoim znalezisku torunianin poinformował Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Odkrycie reliktów szkuty przy brzegu Wisły w Toruniu
23 sierpnia 2022 r. mieszkaniec Torunia, Pan Michał Grabowski…
Posted by Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu on Thursday, August 25, 2022
Następnego dnia na miejscu zjawili się pracownicy WUOZ w Toruniu oraz specjaliści z wydziału archeologii IA UMK. Archeolodzy podwodni wykonali oględziny potencjalnego stanowiska i potwierdzili wcześniejsze przypuszczenia. Okazało się, że niski poziom wody w Wiśle rzeczywiście odsłonił wrak drewnianej łodzi sprzed kilku wieków.
Wrak drewnianej łodzi
Archeolodzy poza rozpoznaniem stanowiska przeprowadzili również wstępną inwentaryzację i wydobyli trzy elementy. Ze wstępnych ustaleń wynika, że odnaleziony wrak, to prawdopodobnie płaskodenna szkuta wykonana z dębu z ok. XVI w.
Elementy łodzi były łączone ze sobą kołkami drewnianymi (bez użycia elementów metalowych), co jest charakterystyczną techniką szkutniczą dla czasów, na które wstępnie wydatowano szkutę. Fragmenty łodzi zostały przewiezione do IA UMK, gdzie zostaną poddane dalszym specjalistycznym badaniom (m.in. metodą dendrochronologiczną) i niezbędnej konserwacji – czytamy na stronie WUOZ w Toruniu.
Wrak drewnianej łodzi z Torunia to kolejny przypadek, kiedy niski poziom wód odsłania interesujący fragment historii. W minionych miesiącach informowaliśmy już o wrakach z okresu II wojny światowej, które pojawiły się na powierzchni w wyniku suszy. Najpierw we Włoszech rzeka Pad odsłoniła wrak niemieckiej barki, a następnie podobna sytuacja wydarzyła się w Dunaju na pograniczu serbsko-rumuńskim.
Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu
Jak to właściwie jest z tym nurkowaniem na nitroxie? Czy jest to bardziej bezpieczne? Jakie benefit czerpiemy z korzystania z nitroxu? Więcej o tym przeczytacie w artykule Marcina Bramsona, który opublikowaliśmy w 14 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.