Sąd podjął decyzję, że ława przysięgłych zadecyduje o odpowiedzialności agencji szkoleniowej PADI w sprawie śmierci nastolatki.
Ława przysięgłych zadecyduje o odpowiedzialności agencji szkoleniowej PADI w sprawie śmiertelnego wypadku Linnei Mills. Nastoletnia dziewczyna zginęła podczas szkolenia nurkowego w Parku Narodowym Glacier w listopadzie 2020 roku. Werdykt wydała sędzia okręgowy hrabstwa Missoula Leslie Halligan.
Sędzia Halligan odrzuciła tym samym wniosek PADI, że nie powinno ono być uwzględnione jako strona pozwana w sprawie śmierci Mills. Bliscy nastolatki złożyli przed sądem pozew. Wymienili w nim PADI oraz Gull Dive Center of Missoula i jego instruktorów, jako winnych zaniedbania w sprawie śmiertelnego wypadku nurkowego, któremu uległa Linnea Mills.
Instruktorzy Debbie Snow i Seth Liston twierdzili, że są certyfikowani przez PADI. Niestety kombinacja niewłaściwego sprzętu do nurkowania i słabego nadzoru instruktora doprowadziły do tragedii. Linnea Mills znalazła się w sytuacji, gdzie nie mogła wypłynąć na powierzchnię. Instruktor był nieświadomy całej sytuacji, z kolei próba ratowania nastolatki przez innego kursanta nie się powiodła. W efekcie poszkodowana opadła na dno jeziora MacDonald na głębokości ok. 40 m i utonęła.
Z informacji, jakie podała lokalna prasa, wynika, że pozew zawiera trzy zarzuty przeciwko PADI. Przynajmniej w jednym z nich powód określił PADI odpowiedzialnym za śmierć nastoletniej Linnei Mills.
Stanowisko PADI w sprawie śmierci nastolatki
W kwietniu 2022 r. pełnomocnik PADI przedłożył wniosek zaprzeczający odpowiedzialności agencji. Obrońcy prosili również sąd o wyłączenie z procesu PADI jako strony pozwanej. Całość argumentowali tym, że instruktorzy Gull Dive nie są agentami, ani nie są zatrudnieni przez PADI. Dlatego agencja nie ponosi odpowiedzialności za wypadek. Na potwierdzenie tego adwokat dołączył formularze umów z zastrzeżeniami, które Mills parafowała przy zapisywaniu się na szkolenie.
Sędzia Halligan podjęła decyzję, że przedłożone dowody nie są wystarczające, aby zwolnić PADI z odpowiedzialności. Zauważyła również, że PADI ma pewną kontrolę nad Gull Dive i jego instruktorami z racji podpisanych umów i wskazała również, że instruktorzy byli zobowiązani do przestrzegania standardów i instrukcji PADI.
PADI jest w tle znacznej części tego, jak i dlaczego działa centrum nurkowe PADI. Czy tworzy to pozorną relację agencyjną, jest sporną kwestią faktów, która ma być ustalona w procesie – napisał sędzia Halligan.
Błędy poznawcze to bez wątpienia kolejny bardzo ciekawy i ważny tekst Andrzeja Górnickiego na temat bezpieczeństwa w nurkowaniu. Znajdziecie go w 19 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.