Aktualności Freediving Zawody

10 medali Polaków podczas 28 Freedivingowych Mistrzostw Świata AIDA

28 Freedivingowe Mistrzostwa Świata AIDA

Podczas zakończonych 28 Freedivingowych Mistrzostw Świata AIDA w Burgas startujący zawodnicy ustanowili aż 7 rekordów świata.

Czerwiec był bardzo intensywnym miesiącem dla freediverów. Najpierw zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w ramach MŚ CMAS w Belgradzie, a następnie zmagania przeniosły się do Bułgarii. W miejscowości Burgas podczas 28 Freedivingowych Mistrzostw Świata AIDA, Polacy zdobyli aż 10 medali!

Reprezentanci Polski na 28 MŚ AIDA

Reprezentacja Polski po raz kolejny udowodniła, że zalicza się do ścisłej światowej czołówki. Polacy zdobyli łącznie 10 z 24 medali oraz dwie nagrody specjalne im. Natalii Mołczanowej dla najlepszej zawodniczki i zawodnika MŚ. Wisienką na torcie był z kolei rekord świata Julii Kozerskiej w konkurencji DNF.

Królowe 28 Freedivingowych Mistrzostw Świata AIDA

Wśród kobiet najlepsza okazała się Magdalena Solich-Talanda. Polska zawodniczka zdobyła złoty medal w konkurencjach DBF i DYN (trzeci raz z rzędu!) oraz srebro w konkurencji DNF. Jej świetna dyspozycja została doceniona i Polka otrzymała nagrodę im. Natalii Mołczanowej dla najlepszej zawodniczki MŚ! Niebawem Magda będzie musiała mieć chyba oddzielną gablotę tylko na to jedno wyróżnienie. Jest to już bowiem trzeci raz z rzędu, gdy sędziowie przyznali jej ten tytuł.

Magdalena Solich-Talanda z mężem

Wisienką na torcie 2 dnia mistrzostw był z pewnością fantastyczny występ Julii Kozerskiej w konkurencji DNF. Polka pokonała dystans 209 m, co pozwoliło jej zdobyć złoty medal i ustanowić nowy rekord świata. O tym, jak spektakularny był to start, niech świadczy fakt, że tego dnia była to najdalsza odległość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Podobnego wyczynu wcześniej dokonała tylko legendarna Natalia Mołczanowa, jednak było to w statyce. Julia Kozerska do swojego dorobku dołożyła jeszcze dwa srebrne medale w konkurencjach DYN i STA.

Część IV – Nowa nadzieja

Karol Karccz z medalami MŚ AIDA Wśród mężczyzn zabrakło najlepszego polskiego zawodnika Mateusza Maliny. To mogło poważnie zmniejszyć szanse polskiej reprezentacji na medale, jednak jak się okazało, były to obawy mocno na wyrost.

Dużą niespodzianką okazał się Karol Karcz, dla którego był to czwarty raz, kiedy wszedł w skład polskiej reprezentacji. Podczas zmagań w Burgas Karol po raz pierwszy stanął na podium MŚ i zdobył brązowy medal w konkurencji DYNB. Jednak nie był to koniec jego udanych występów. Kolejnego dnia przepłynął 185 m i poprawił swój rekord życiowy w DNF, co pozwoliło mu wywalczyć srebrny medal!

Z kolei 159 m, to odległość, jaką uzyskał Michał Bochenek, który zameldował się na najniższym stopniu podium i dołożył brązowy medal do dorobku reprezentacji Polski.

Po tak wyczerpującym czerwcu naszym zawodnikom należą się (poza wyrazami uznania) porządne wakacje. Pora nacieszyć się sukcesami z najbliższymi i naładować baterie, aby mieć siły i motywację do kolejnych treningów i starów. Gratulacje!

Bez wątpienia Deepspot, najgłębszy basen w Europie, to świetne miejsce, aby zacząć przygodę z freedivingiem. Więcej o tym obiekcie dowiecie się z artykułu „Deepspot nocą”, który napisał dla nas Michał Antoniuk. Znajdziecie go w 16 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.