Aktualności Freediving Zawody

Rekord świata i kolejne medale Polaków podczas MŚ w Belgradzie

Polki na podium mistrzostw świata

Podczas 3 i 4 dnia basenowych Mistrzostw Świata we freedvingu Polacy dołożyli rekord świata i kolejne medale.

Zgodnie z przewidywaniami reprezentacja Polski obecna na basenowych Mistrzostwach świata we freedivingu w Belgradzie, osiągneła świetne wyniki. Polscy zawodnicy dzień po dniu notowali bardzo udane starty. Po udanych pierwszych dwóch dniach, również w trzecim i czwartym dniu zawodów do swoich sukcesów dołożyli rekord świata i kolejne medale.

Julia Kozerska ze srebrnym medalem MŚ
Julia Kozerska ze srebrnym medalem w statyce Fot. David Damnjanovic

Trzeciego dnia Mistrzostw Świata w Belgradzie rewelacyjnie zaprezentowała się Julia Kozerska. W statyce jej wynik 8 min i 01,02 s pozwolił jej sięgnąć po srebrny medal. Złoto wywalczyła Niemka Heike Schwerdtner, która osiągnęła rezultat 8 min 10,52 s. Na najniższym stopniu podium uplasowała się z kolei Silvie Gilson z Francji. Jej czas 7 min i 56,59 s zapewnił jej brązowy medal.

Czwarty dzień MŚ rekord świata i kolejne medale Polaków

Czwarty dzień zmagań podczas zawodów w stolicy Serbii zapowiadał się niezwykle ekscytująco. Wszystko za sprawą konkurencji pływanie dynamiczne w monopłetwie – DYN. Zarówno w kategorii kobiet, jak i mężczyzn polscy zawodnicy to ścisła czołówka i to do nich należą obecne rekordy świata.

Złoty medal i rekord świata Mateusza Maliny
Mateusz Malina – mistrz świata w konkurencji DYN Fot. David Damnjanovic

Fantastycznie zaprezentował się Mateusz Malina. Polak podczas swojej próby pokonał odległość 321,43 m, czym zapewnił sobie złoty medal. Co więcej, poprawił również swój własny rekord świata z 2019 r. – 316,53 m. Drugi na mecie Francuz Guillaume Bourdila, choć ustanowił swój rekord życiowy, to jednak jego 287 m nawet przez chwilę nie pozwoliło marzyć o zwycięstwie. Na podium zameldował się również Chińczyk Ming Jin (William Joy), który wynikiem 279,16 m zdobył brąz. Drugi z Polaków Karol Karcz z rezultatem 236,95 m zajął 10 miejsce.

William Joy i Mateusz Malina
Mateusz Malina i William Joy Fot. David Damnjanovic

Dla Mateusza z pewnością było to ważne i symboliczne zwycięstwo. To właśnie w Belgradzie, w czerwcu 2015 r. jako pierwszy Polak w historii został freedivingowym mistrzem świata. Podczas zawodów AIDA Pool World Championships 2015 Malina przepłynął 214 m i zwyciężył w konkurencji pływanie dynamiczne bez płetw – DNF.

Polki znów na podium

Jeżeli zaś chodzi o rywalizację pań, to w konkurencji DYN najlepiej z Polek zaprezentowała się Magdalena Solich-Talanda. Magda osiągnęła odległość 262,78 m, co dało jej drugie miejsce oraz drugi srebrny i trzeci w ogóle medal tych mistrzostw. Należy podkreślić, że zawodniczka z Bielska-Białej ma już w swoim dorobku łącznie 10 medali MŚ – 5 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe.

Chorwatka Mirela Kardasevic po zwycięstwie w DYN
Chorwatka Mirela Kardasević po zwycięstwie w DYN Fot. David Damnjanovic

Brązowy medal wywalczyła Julia Kozerska, która pokonała odległość 256 m. Obie Polki musiały tego dnia uznać wyższość Mireli Kardašević. Chorwatka wynikiem 275,36 wywalczyła złoty medal i ustanowiła nowy rekord świata. Warto podkreślić, że trzecia nasza zawodniczka Natalia Wilk, która debiutuje na MŚ, popłynęła na odległość 183,73 m i zajęła 14 miejsce.

W ciągu zakończonych już MŚ ustanowiono pięć nowych rekordów świata, a w zawodach wzięło udział 200 zawodników z ponad 30 krajów. W efekcie były to największe freedivingowe mistrzostwa świata do tej pory.

Podsumowanie pierwszych dwóch dni basenowych Mistrzostw Świata we freedivingu w Belgradzie znajdziecie tutaj.

Wspaniała i emocjonująca wyprawa w poszukiwaniu nieznanych jaskiń na Sulawesi, to temat, który przybliżyliśmy w 19 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.