Sąd wydał wyroki w sprawie „Terra 2”, gdzie doszło do wypadku podczas wypłynięcia na wrak Wilhelm Gustloff, w którym zginął Robert Szlecht.
Po blisko 10 latach zapadły wyroki w sprawie „Terra 2”, gdzie zginął nurek z Poznania – Robert Szlecht. 28 lipca 2012 r. mężczyzna wspólnie z grupą znajomych wybrał się na nurkowanie, z którego już nie wrócił. Ślad po nim przepadł na kolejnych 7 lat, podczas których rodzina próbowała poznać prawdę. Jego szczątki odnaleźli przypadkowo nurkowie podczas eksploracji wraku Wilhelm Gustloff w czerwcu 2019 r.
Jak się okazuje, żaden z towarzyszących Szlechtowi nurków nie poniesie odpowiedzialności. Już rok temu prokuratura umorzyła część zarzutów w sprawie nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w bezpośrednim zagrożeniu utraty życia lub zdrowia oraz nieumyślnego spowodowania śmierci. Były to najpoważniejsze zarzuty, za które prawo przewiduje karę odpowiednio do 3 i 5 lat pozbawienia wolności.
Przeprowadzone postępowanie nie wskazało, aby do śmierci pokrzywdzonego przyczyniły się jakiekolwiek osoby. postępowanie w tym zakresie zostało umorzone, a część materiałów została wyłączona, żeby przeprowadzić postępowanie w zakresie składania fałszywych zeznań i fałszowania dokumentacji – wyjaśnił Patryk Wegner, prokurator rejonowy w Lęborku.
Niemniej na uczestnikach feralnego wypłynięcia nadal ciężyły zarzuty składania fałszywych zeznań oraz narażenia na niebezpieczeństwo osób poszukujących zaginionego Roberta Szlechta.
Wyroki dla uczestników wyprawy „Terra 2”
Dziś wiemy już, że żaden z pozostałych nurków nie poniesie kary. Prokuratura tłumaczy, że uczestnicy nurkowania składali wyjaśnienia w 2012 r. Dlatego ew. zarzut składania fałszywych zeznań uległ przedawnieniu. Jedynym skazanym jest organizatora wypłynięcia i kapitan jednostki Kwazar, który przesłuchiwany był w 2020 r. Prokuratura postawiła mu dwa zarzuty: składanie fałszywych zeznań oraz poświadczenia nieprawdy. Wyrok – grzywna wysokości 4,5 tys. PLN.
Błędy poznawcze to bez wątpienia kolejny bardzo ciekawy i ważny tekst Andrzeja Górnickiego na temat bezpieczeństwa w nurkowaniu. Znajdziecie go w 19 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.