SCUBA – pionierski sprzęt nurkowy – video

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 24, 2017 16:33

SCUBA – pionierski sprzęt nurkowy – video

Zapewne niewiele osób kojarzy dziś Christiana Lambertsena. Doktora i żołnierza urodzonego w New Jersey w 1917r, który wniósł olbrzymi wkład w rozwój i historię nurkowania. Pan Lambertsen oddał wręcz nieocenione zasługi i śmiało można powiedzieć, że kiedy mowa o współczesnym nurkowaniu, jest on jednym z jego protoplastów.

Lambertsen, oprócz tego, że zajmował się medycyną nurkową, to dodatkowo był wynalazcą i twórcą sprzętu nurkowego. Jego pierwszym projektem był sprzęt określany skrótem LARU – Lambertsen Underwater Respiratory Unit, stworzony na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych.

Skoro już jesteśmy przy skrótach, nie można pominąć faktu fundamentalnego – to właśnie Lambertsen jest twórcą skrótu, który znamy dzisiaj wszyscy i który kojarzy się jednoznacznie – SCUBA. Self Contained Underwater Breathing Apparatus. Nazwy tej po raz pierwszy użyto do nazwania rebreathera Frogman, stworzonego w ramach projektu US Navy.

clambetrsen003

To właśnie on zapoczątkował i rozwijał projekt związany z nurkowaniem i szkoleniem nurków w marynarce USA.

clambetrsen002

Powyżej zamieszczamy film, na którym zaprezentowany jest sprzęt, będący pradziadem dzisiejszego wyposażenia rekreacyjnego. Stanowi to wspaniałą lekcję poglądową, na temat historii nurkowania i tego, jak wyglądały jego początki.

Źródło: www.theatlantic.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Styczeń 24, 2017 16:33

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Styczeń , 2020

Sortowanie

Brak wydarzeń