W Morzu Śródziemnym, u wybrzeży Cezarei, archeolodzy z Izraela odnaleźli dwa wraki pełne wspaniałych artefaktów.
Archeolodzy morscy z Izraela przebadali dwa wraki zatopione w wodach Morza Śródziemnego u wybrzeży Cezarei. Na stanowiskach odkryli wiele wspaniałych przedmiotów, które śmiało mogą nosić miano skarbu. Zarówno w wymiarze historycznym, jak i czystko materialnym.
Badacze poinformowali, że starszy wrak to pozostałości starożytnej jednostki z okresu rzymskiego. Natomiast wrak drugiego statku jest młodszy i pochodzi z czasów średniowiecznych. Według opinii archeologów z czasów panowania Mameluków.
Oba statki kotwiczyły w pobliżu i zapewne zniszczył je sztorm. Mogły zostać zakotwiczone na morzu z uwagi na jakieś trudności lub w obawie przed sztormową pogodą. Żeglarze dobrze wiedzą, że cumowanie na płytkiej, otwartej wodzie poza portem jest niebezpieczne i prowadzi do katastrofy – powiedzieli Jacob Sharvit i Dror Planer z Jednostki Archeologii Morskiej IAA.
Bez wątpienia warto podkreślić, że prace pod wodą archeolodzy prowadzili na głębokości zaledwie 4 metrów. Pomimo tego, odnaleźli wiele wspaniałych przedmiotów, które zachowały się do naszych czasów. Najstarsze artefakty, które badacze odnaleźli na wrakach, pochodzą z połowy III wieku. Wśród wydobytych zabytków jest wiele monet, a także rzeczy osobiste załogi.
Niezwykły pierścień
Jednym z najciekawszych znalezisk, o którym donieśli archeolodzy, jest z pewnością pierścień „Dobrego Pasterza”. Jest to masywny złoty pierścionek z inkrustowanym zielonym kamieniem. Na kamieniu znajduje się wygrawerowana postać młodego pasterza z baranem lub owcą na ramionach. Uważa się, że obraz jest wczesnym przedstawieniem Jezusa Chrystusa. Prawdopodobnie jego właściciel był jednym z pierwszych chrześcijan.
Wśród intrygujących przedmiotów archeolodzy umieścili również czerwony kamień szlachetny. Prawdopodobnie był on niegdyś osadzony w pierścieniu. Kamień przedstawia wyrzeźbiony wizerunek liry, znanej w tradycji żydowskiej jako „Harfa Dawida”, a w mitologii greckiej jako „Lira Apolla”.
Wybrzeża Izraela są niezwykle bogate w miejsca i znaleziska, które są niezwykle ważnymi narodowymi i międzynarodowymi zasobami dziedzictwa kulturowego. Te stanowiska są niezwykle wrażliwe, dlatego izraelski urząd ds. zabytków prowadzi podwodne badania w celu zlokalizowania, monitorowania i ratowania wszelkich zabytków – powiedział Eli Eskozido, dyrektor Izraelskiego Urzędu Zabytków.
Poza wspomnianym pierścieniem i kamieniem szlachetnym archeolodzy odnaleźli także setki srebrnych i brązowych monet rzymskich z połowy III w. Z kolei na drugim wraku zlokalizowali duży skarb srebrnych monet z okresu panowania Mameluków. Nurkowie odkryli również figurkę wykonaną z brązu, która przestawia postać orła, kałamarz, liczne dzwony z brązu, naczynia ceramiczne i dużą żelazną kotwicę.
Przy okazji swojego odkrycia, badacze zaapelowali do nurków o zgłaszanie nawet najdrobniejszych znalezisk. Jak twierdzą, zanotowanie pozycji i przekazanie jej archeologom może doprowadzić do kolejnego wspaniałego odkrycia. Czasami pojedynczy przedmiot może stanowić zaledwie wierzchołek „góry lodowej”.
Fot. Israel Antiquities Authority
Wrak z Antykithiry od momentu odnalezienia na początku XX w., nieprzerwanie dostarcza archeologom wspaniałych odkryć. Więcej dowiecie się z artykułu Gemmy Smith opublikowanego w 9 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.