Dawn Kernagis to znana w świecie nurkowym postać. Uczestniczka projektu NASA – NEEMO XXI, badaczka w dziedzinie nauk biomedycznych. Szczególnie interesuje się mechanizmami adaptacyjnymi człowieka w środowiskach ekstremalnych.
Po kilkunastu latach uprawiania nurkowania jaskiniowego Kernagis zaczęła zadawać sobie pytanie: dlaczego część jej towarzyszy zapadała na chorobę dekompresyjną, a niektórym udawało się jej uniknąć?
Kernagis, rozpoczynając swoje badania na Duke University, postanowiła poszukać czynnika odpowiedzialnego za reakcję organizmu, skutkującą objawami charakterystycznymi dla choroby dekompresyjnej. Okazało się, że odpowiedź leży w naszych genach.
Swoje badania kontynuuje w Instytucie IHMC na Florydzie. Poszukiwania udało się zawęzić do około 350 genów, dających silną „odpowiedź” na stres komórkowy wywołany szybko zmniejszającym się ciśnieniem. Celem dalszych prac jest zlokalizowanie tych kilku genów odpowiedzialnych dokładnie za reakcję w postaci choroby dekompresyjnej.
Jednak badania genetyczne to tylko wąski zakres szerzej zakrojonych poszukiwań. Kernagis chce odnaleźć „złoty środek” dla organizmu ludzkiego funkcjonującego w ekstremalnym środowisku. Chodzi o to, jak dzięki treningowi, odpowiedniemu odżywianiu i regulacji metabolizmu, możemy poprawiać swoje zdolności adaptacyjne. Wyniki mogą okazać się przydatne nie tylko nurkom, ale również pilotom czy astronautom.
Właśnie z powodu swoich szerokich zainteresowań, Dawn Kernagis została zakwalifikowana w 2016 roku do misji NEEMO XXI, prowadzonej przez NASA. Żyjąc na głębokości około dwudziestu metrów przez ponad dwa tygodnie, młoda badaczka mogła obserwować, jak organizm ludzki reaguje na długotrwałe zanurzenie.
Wyniki badań prowadzonych przez Kernagis mogą okazać się przełomowe dla medycyny nurkowej, a także dla bezpieczeństwa osób pracujących w środowiskach ekstremalnych, również w kosmosie.
Żródło: sportdiver.com, Foto: IHMC Floryda
[pro_ad_display_adzone id=”25708″]