Wielka Brytania uzna ośmiornice, kraby i homary za istoty czujące, po tym, jak badania wykazały, że odczuwają m.in. ból i niepokój.
Zgodnie z brytyjskimi przepisami dotyczącymi dobrostanu zwierząt, ośmiornice, kraby i homary zostaną uznane za istoty czujące. Analiza, którą przeprowadzili badacze, wykazała, że istnieją mocne dowody na to, że istoty te są zdolne do odczuwania.
Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że dziesięcionogi, rząd skorupiaków, i głowonogi, gromada mięczaków, obejmie teraz ustawa o dobrostanie zwierząt. Dziesięcionogi to m.in. zwierzęta takie jak kraby, homary, krewetki i raki. Z kolei głowonogi obejmują ośmiornice, kalmary i mątwy.
W komunikacie stwierdzono, że projekt ustawy już rozpoznaje wszystkie zwierzęta z kręgosłupem (kręgowce) jako istoty czujące. Jednak w przeciwieństwie do niektórych innych bezkręgowców (zwierzęta bez kręgosłupa), skorupiaki z dziesięcionogów i głowonogi mają złożony centralny układ nerwowy, jedną z kluczowych cech świadomości.
Decyzja została podjęta zgodnie z ustaleniami niezależnego przeglądu przeprowadzonego na zlecenie rządu przez London School of Economics and Political Science. Stwierdzono w nim m.in., że istnieją mocne dowody na to, że takie zwierzęta są zdolne do odczuwania. Co w przeglądzie definiuje jako zdolność do odczuwania uczuć, takich jak ból, przyjemność, głód, pragnienie, ciepło, radość, komfort i podekscytowanie.
Cieszę się, że rząd wdraża główną rekomendację z raportu, który przygotował mój zespół. Dokonaliśmy przeglądu ponad 300 badań naukowych. Ośmiornice i inne głowonogi były od lat chronione w świecie nauki, ale do tej pory nie otrzymały żadnej ochrony poza nim – powiedział Jonathan Birch, profesor LSE, który pracuje nad projektem Foundations of Animal Sentience Project.
W raporcie sformułowano również szczegółowe zalecenia dotyczące praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt w oparciu o jego ustalenia.
W tym zakaz:
- usuwania krabom szczypiec
- sprzedaży żywych krabów i homarów nieprzeszkolonym i niewyspecjalizowanym handlarzom
- następujących metod uboju, gdy istnieje realna alternatywa i gdy nie wykonuje się najpierw ogłuszania elektrycznego: gotowanie i rozczłonkowanie żywcem
Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział, że nie wpłynie to na żadne istniejące przepisy ani praktyki branżowe. Całość nie będzie miała bezpośredniego wpływu na połów skorupiaków lub przemysł restauracyjny.
Niektóre kraje, takie jak Szwajcaria i Nowa Zelandia już zakazały gotowania skorupiaków żywcem.
Fot. Zrzut ekranu z serwisu youtube
Jeżeli fascynują was ośmiornice, to bez wątpienia musicie przeczytać artykuł Małgorzaty Sobońskiej, który opublikowaliśmy w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.