W hiszpańskim Tossa de Mar Healthy Seas wspólnie z Ghost Diving Spain zorganizowało akcję oczyszczania rafy z sieci widm. Zespół nurków-wolontariuszy działa już od 2014 r., a od niedawna współpracuje z Healthy Seas. W ciągu ostatnich kilku miesięcy organizacje zarejestrowały razem dziesięć projektów oczyszczania morza.
1 października odbyła się konferencja zorganizowana przez radę miasta Tossa Del Mar. Następnie zaprezentowano program edukacyjny, w którym wzięło udział 120 uczniów z lokalnej szkoły Escola Publica Ignasi Mele i Farre, we współpracy z lokalnym stowarzyszeniem ekologicznym Xatrac.
Dzieci wzięły udział w sprzątaniu plaży, interaktywnych prezentacjach i grach, aby podnieść świadomość na temat sieci widm. Pozrywane rybackie sieci są odpowiedzialne za cierpienie i śmierć milionów zwierząt morskich na całym świecie. Nazwa wzięła się od faktu, że pod wodą sieci wydają się prawie niewidoczne, ale nadal łapią i zabijają. Szacuje się, że rocznie na morzach i oceanach całego świata gubi się lub porzuca 640 tys. ton narzędzi połowowych.
W kolejnych dniach ośmiu nurków-wolontariuszy z Ghost Diving przeprowadziło podwodne porządki. Płetwonurkowie działali w miejscu znanym pod nazwą Muladera Rock, w pobliżu Tossa de Mar. Zespół odkrył i usunął sieć rybacką, która przykrywała rafę niczym gruby koc. Blokowała tym samym podwodnym mieszkańcom dostęp do pokarmu i schronienia pośród zakamarków i szczelin rafy.
Badania naukowe wskazują, że morze u wybrzeży Barcelony jest jednym z trzech obszarów w Hiszpanii, najbardziej zanieczyszczonych tworzywami sztucznymi pochodzącymi z działalności połowowej.
Od lat płetwonurkowie obserwowali sieci i inny sprzęt rybacki zanieczyszczający to popularne miejsce nurkowe. Cieszymy się, że możemy pomóc oczyścić ten obszar, aby umożliwić ponowny i pełny rozkwit jego bioróżnorodności. – powiedział Raul Alvarez, koordynator Ghost Diving Spain.
Na lądzie nadszedł czas, aby wyczyścić dużą sieć rybacką, która zajmowała powierzchnię 100 m2 i ważyła 450 kg! Płetwonurkowie pozyskali z niej trzydzieści kilogramów ołowiu, które przerobią na ciężarki do pasów balastowych.
Jesteśmy dumni, że rozszerzyliśmy naszą działalność na Hiszpanię i możemy wspierać lokalne wysiłki na rzecz uzdrowienia i ochrony wybrzeży i mórz tego pięknego kraju. – powiedziała Veronika Mikos, dyrektor z Healthy Seas.
Wsparcie
Wydarzenie to było również możliwe dzięki Hyundai Motor Europe, który w kwietniu ogłosił partnerstwo z Healthy Seas. Firma zapewnia fundusze na realizację działań związanych z oczyszczaniem i edukacją, jaką prowadzi Healthy Seas. Organizacja daje przykład najlepszych praktyk dla gospodarki o obiegu zamkniętym, które zapewniają, że odzyskane sieci staną się nowym surowcem. Elementy nylonowe zostaną zregenerowane przez firmę Aquafil, wraz z innymi odpadami nylonowymi, w przędzę ECONYL, która jest podstawą nowych zrównoważonych produktów, takich jak stroje kąpielowe, odzież sportowa, skarpety i dywany.
Polecamy wam również bardzo interesujący artykuł Marcina Bramsona, opublikowany w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.