Zakończyła się ekspedycja badawcza OceanGate Expeditions do wraku liniowca RMS Titanic. Zespół naukowców badał legendarną jednostkę przez sześć tygodni.
Badacze z OceanGate Expeditions przeprowadzili swoją wyprawę z wykorzystaniem unikalnej łodzi podwodnej Titan. Jest to jedyny tego typu pojazd na świecie. 5-osobowa łódź może zabrać załogę na głębokość aż 4000 metrów. Dla naukowców była to wyjątkowa okazja, aby osobiście zbadać wrak RMS Titanic.
Zespół renomowanych ekspertów, badaczy i naukowców powrócił na Nową Fundlandię. Podczas sześciu tygodni prac zebrał najwyżej jakości dokumentację fotograficzną i filmową wraku RMS Titanic. Są to materiały, jakimi nikt do tej pory nie dysponował. Teraz posłużą do dalszego badania wraku przez ekspertów z wielu dziedzin.
Bez wątpienia warto podkreślić, że wśród sporządzonej dokumentacji znajdują się zdjęcia, które ukazują te fragmenty wraku Titanica, których nie uchwycono nigdy wcześniej. Jest to o tyle istotne, że pozostałości najsłynniejszego wraku świata znajdują się w coraz gorszym stanie. Według badaczy postępująca degradacja w najbliższych latach doprowadzi co całkowitego zniszczenia Titanica.
Zgromadziliśmy tysiące nowych zdjęć i filmów o znacznej wartości, którymi można się podzielić z innymi badaczami. Przygotowaliśmy również szkic mapy ArcGIS stanowiska, na którą nałożyliśmy profile z zanurzeń. Po następnych wyprawach będziemy dodawać do tej mapy kolejne warstwy danych i obrazów. – powiedziała dr Briget Buxton, archeolog morski z University of Rhode Island.
To dopiero początek
Koniec wyprawy Titanic Survey Expedition 2021 oznacza również zakończenie programu rozwojowego łodzi podwodnej Titan. Bez wątpienia udana inauguracja i wdrożenie nowej technologii otwiera drzwi do dalszych działań na całym świecie. Firma planuje jednak coroczne powroty do wraku Titanica. Na liście kolejnych wypraw znajdują się też kominy hydrotermalne, unikalne ekosystemy biologiczne i inne wraki statków.
Titan to złożony pojazd podwodny, który został zaprojektowany, zbudowany i przetestowany zgodnie z najwyższymi standardami lotniczymi. Zawsze byłem pod wrażeniem utalentowanego zespołu OceanGate i poziomu bezpieczeństwa, który zapewnili załodze. Dzięki temu udało się uzyskać powtarzalność niezwykle głębokich zanurzeń. – powiedział dr Scott Parazynski, członek Amerykańskiej Galerii Sław Astronautów oraz weteran 5 lotów kosmicznych i 7 spacerów kosmicznych.
We wrześniu 2021 r. zespół OceanGate Expeditions planuje zanurzyć się w kanionie Hudson w pobliżu Nowego Jorku. Celem naukowców będzie badanie życia morskiego i geologii tego niezwykle interesującego miejsca.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak to jest zanurkować na wysokości 6395 m n.p.m., to koniecznie musicie przeczytać artykuł o wyczynie Marcela Korkusia. Znajdziecie go w 13 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.