Uczestnicy kursu Reef Health Impact Survey podczas snorklowania na Wielkiej Rafie Koralowej odkryli olbrzymi koral z XVI wieku.
Badacze opisali to niezwykłe stworzenie na łamach prestiżowego magazynu naukowego Nature. Olbrzymi półkolisty twardy koral specjaliści sklasyfikowali jako przedstawiciela rodzaju Porites. Z informacji, które zamieścili w swojej publikacji, wynika, że pod wieloma względami jest to bardzo unikatowy egzemplarz.
Rafowy gigant
Na wstępnie zaznaczmy, że odkryty koralowiec to prawdziwy gigant. Wciąż kwitnąca kolonia mierzy 5,3 metra wysokości i 10,4 metra szerokości. Jest przez to aż o 2,4 metra szersza, niż jakikolwiek inny koralowiec zmierzony wcześniej na Rafie Barierowej. Niezwykły wydaje się również wiek stworzenia. Badacze oszacowali go bowiem na ponad 400 lat! Według nich koralowiec powstał pod koniec XVI wieku.
Koral został odkryty u wybrzeży wyspy Goolboodi, zwanej też Wyspą Orfeusza. Jest to jedna z szesnastu wysp tworzących grupę Wysp Palmowych w australijskim stanie Queensland. Zamieszkujący ten teren Aborygeni Manbarra nazwali koralowego kolosa Muga dhambi, co można przetłumaczyć jako „Wielki Koral”.
Przypadek
Jak to często w świecie nauki bywa, do odnalezienia niezwykłego koralowca doszło przypadkiem. Jego odkrywcy uczestniczyli wspólnie grupą Reef Ecologic w kursie Reef Health Impact Survey. Późniejszy raport naukowy sporządził wybitny biolog morski dr John Veron. Naukowiec jest niekwestionowanym ekspertem w dziedzinie korali. Przypisuje mu się odkrycie ponad jednej piątej wszystkich gatunków koralowców na świecie.
Korzystając z obliczeń opartych na tempie wzrostu koralowców i rocznych temperaturach powierzchni morza, uważamy, że ma od 421 do 438 lat. Tym samym jest starszy niż europejska eksploracja i osadnictwo w Australii. – powiedział dr Adam Smith, profesor nadzwyczajny na James Cook University.
Jak podkreślił Smith, Muga dhambi jest niezwykle odporny. Koralowiec mógł przetrwać aż do 80 głównych cyklonów, liczne blaknięcia, ekspozycję na gatunki inwazyjne, odpływy oraz działalność człowieka. Pomimo to nadal jest w bardzo dobrym stanie i w aż 70% składa się z żywych koralowców.
Dokładne badania pozwoliły lepiej poznać historię kolosa. Ponieważ analizując jego powierzchnię, naukowcy byli w stanie określić warunki, w jakich wzrastał.
Koralowce to bez wątpienia niezwykłe organizmy tworzące wspaniałe struktury. Dlatego poznajcie je w artykule Małgorzaty Sobońskiej opublikowanym w 14 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.