Podwodny robot z Korei – Crabster CR200

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 31, 2014 16:15

Podwodny robot z Korei – Crabster CR200

W ostatnich latach możemy zaobserwować wzmożone zainteresowanie eksploracją morskich głębin. Przekłada się to również na rozwój kolejnych technologii, które pozwalają już nie tylko na filmowanie i robienie zdjęć, ale także na prowadzenie poszukiwań w trudno dostępnych miejscach. Najnowsze urządzenie tego typu powstało w Azji i ukrywa się pod kryptonimem Crabster CR 200.

Zaprojektowany przez zespół wynalazców z Korea Research Institute of Ships and Ocean Engineering Crabster CR 200 jest największym tego typu urządzeniem stworzonym do tej pory. ROV powstał w ciągu 3 lat, kiedy to po raz pierwszy przedstawiono jego projekt.

Konstrukcja składa się z tułowia wykonanego z połączenia włókna węglowego i szklanego oraz 6 odnóży mierzących ok. 180cm każde. Cała konstrukcja waży blisko 635kg. W toni do poruszania się jednostka może wykorzystywać 4 z wspomnianych nóg, płynąc w sposób podobny do żółwia. Natomiast na dnie i twardym podłożu, porusza się niczym krab.

Zdalnie sterowany pojazd typu ROV powstawał z myślą o wykorzystaniu takich cech skorupiaków, jak łatwość i gracja poruszania się pod wodą. Pozwala to na dostęp do wielu trudnych lokacji bez wzbijania w górę chmury osadów zalegających na dnie. Nie można mieć jednak wszystkiego i prędkość operacyjna Crabstera CR 200 wynosi zaledwie 1,5km/h.


Wideo przedstawiające zakładane możliwości Crabstera

crabster20002

„Podczas projektowania tej niezwykłej konstrukcji naszymi głównymi problemami była umiejętność poradzenia sobie z silnymi prądami i mętną wodą. Swoją inspirację postanowiliśmy zaczerpnąć od morskich stworzeń żyjących w podobnym środowisku, takich jak kraby i homary” – wyjaśnił Bong-Huan Jun, jeden z twórców urządzenia

Robot wyposażony został dodatkowo w radar dopplerowski pozwalający na poruszanie się w nawet najbardziej mętnej wodzie oraz system kamer, w tym kamerę rejestrującą obraz w jakości HD. Dzięki temu obiekty wzbudzające zainteresowanie badaczy, będą mogły zostać nagrane w zbliżeniach pozwalających na identyfikację.

Prawdziwe pole do popisu konstruktorzy mieli projektując system wydobywania konkretnych przedmiotów. Crabster może podnosić zatopione obiekty wykorzystując swoje 2 przednie odnóża jako szczypce. Podniesiony przedmiot umieszczany jest następnie w komorze wewnątrz urządzenia, gdzie czeka gotowy do wydobycia.

Całość została niedawno przetestowana, co pozwoliło ustalić zasięg Crabstera do głębokości 200m.

Urządzenie do 10 czerwca będzie poddawane kolejnym testom w Morzu Żółtym, gdzie udzieli wsparcia archeologom badającym wraki okrętów z XII wieku.


Tak prezentuje się szkielet Crabstera na powierzchni

Źródło: entrepreneur.com Foto: crabster200photos.blogspot.com

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Maj 31, 2014 16:15

Dołacz do nas na Facebooku

Nadchodzące imprezy nurkowe

Luty , 2020

Sortowanie
2Lut - 3Całodniowa Duikvaker Expo 2019