W mijającym tygodniu senat Stanów Zjednoczonych uchwalił ustawę, dzięki której nadejdzie koniec handlu płetwami rekinów w USA.
We wtorek, 8 czerwca, senat USA przegłosował ustawę, która wprowadza koniec handlu płetwami rekinów w USA. Nowe prawo stanowi część szerszego pakietu legislacyjnego amerykańskiej ustawy o innowacji i konkurencji. Teraz konieczne jest jeszcze zatwierdzenie nowego prawa przez Izbę Reprezentantów.
Środowiska, które walczą o ochronę tych morskich drapieżników świętują sukces, ale podkreślają również, że dla wielu gatunków może być już za późno. Wszystko z uwagi na olbrzymią liczbę rekinów odławianych każdego roku, w celu pozyskania ich płetw. Szacuje się, że ta liczba zabijanych rekinów wynosi aż 73 mln sztuk!
SFSEA
Shark Fin Sales Elimination Act – SFSEA wprowadza zakaz handlu płetwami rekinów i produktami zawierającymi płetwy rekinów. Nowe prawo w USA, to wyraźny sygnał, iż problem niknących populacji rekinów został w końcu dostrzeżony. Prawo federalne już teraz zakazuje odcinania rekinom płetw na wodach terytorialnych USA, a 17 stanów i trzy terytoria zależne USA uchwaliły przepisy zakazujące lub ograniczające handel płetwami rekinów.
Jednak w pozostałych stanach zupa z płetwy rekina wciąż widnieje w menu wielu restauracji. Z kolei płetwy nadal są sprzedawane na półkach sklepów spożywczych. Co najważniejsze, wiele z tych płetw jest importowanych. Sprowadza się to do tego, że rybacy pozyskują je na pełnym morzu, poza jurysdykcją jakiegokolwiek kraju, gdzie połowy są nieuregulowane, lub z krajów, w których nie ma sprecyzowanych zasad lub egzekwowania przepisów dotyczących połowów rekinów.
Kluczowy rynek
Stany Zjednoczone są głównym węzłem transportowym do handlu płetwami rekinów. Świadczy o tym m.in. ubiegłoroczna konfiskata w Miami 635 kg płetw rekinów pochodzących z Ameryki Południowej. Zarekwirowany towar prawdopodobnie zmierzał do Azji. Aby pozyskać taką ilość płetw, konieczne było zabicie co najmniej tysiąca rekinów.
Nie ma czasu do stracenia, gdyż rekiny giną o 30% szybciej niż są w stanie się rozmnażać. Ostatnie badania wykazały, że w ciągu ostatnich 50 lat populacje rekinów i płaszczek w otwartych oceanach spadły o 71%! W innym badaniu dotyczącym populacji zamieszkujących rafy koralowe w 58 krajach, rekinów nie znaleziono na prawie 20% badanych raf. To szokujące dane, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że rafy to tętniące życiem podwodne oazy. Obecność rekinów ma kluczowe znaczenie dla tych ekosystemów.
Ostatni krok
Amerykańska ustawa o innowacji i konkurencji trafi teraz do Izby Reprezentantów, a kierownictwo obu izb będzie negocjować formę ostatecznego pakietu. Izba wykazała silne poparcie dla SFSEA, zarówno poprzez przytłaczającą liczbę głosów 310 do 107, jak i 133 ponadpartyjnych współsponsorów, którzy już przyłączyli się do samodzielnego projektu ustawy wprowadzonego w zeszłym miesiącu.
Miejmy nadzieję, że sprawa doczeka się pomyślnego zakończenia, gdyż rekiny nie mogą już dłużej czekać. Ich obecność i dobra kondycja poszczególnych populacji są kluczowe dla dobra całej planety.
Jeżeli interesują was rekiny i spotkania z nimi, to koniecznie musicie zajrzeć do 9 numeru kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.