Kolejne ciekawe znaleziska archeologów w Zachodniopomorskim

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 27, 2014 19:19

Kolejne ciekawe znaleziska archeologów w Zachodniopomorskim

Z akwenu na terenie powiatu gryfińskiego, archeolodzy podwodni z Uniwersytetu Warszawskiego wydobyli pozostałości uzbrojenia pochodzące z II i III w. Według wstępnych ustaleń artefakty odnalezione w wodach jeziora należały do Gotów. Odkrycie jest zdaniem archeologów sensacyjne, gdyż to pierwsze tego typu znalezisko na terenie naszego kraju.

Wśród wydobytych przedmiotów znajduje się m.in. 30 grotów strzał, włóczni a także topory. Co ciekawe, znaleziska dokonał mieszkaniec spod Gryfina, a następnie poinformował o nim swoich wykładowców z UW.

2014-11-25_1416898221

„To skorodowane, niewielkie kawałki metalu, jest bardzo małych rozmiarów, wielkości dwu palców, ale za to unikatowa. Znaleziono rzecz, która nie istnieje w dotychczasowych studiach archeologicznych” – tłumaczy dr Tomasz Nowakiewicz z Instytutu Archeologii UW

„To nie była ludność pacyfistyczna ani wojownicy Hare Kriszna. To bardzo wojownicze społeczności, które zawojowały pół kontynentu. Broni nie umieszczano ani w grobach, ani w innych łatwo identyfikowalnych z powodu jakiegoś kulturowego tabu” - wyjaśnia Nowakiewicz.

2014-11-25_1416907612

„Miejsce odkrycia ma szczególne znaczenie. Te wody były święte i otoczone szczególną czcią” – dodaje dr Nowakiewicz

W tym momencie trwają prace konserwatorskie oraz katalogowanie znaleziska. Jak informuje na swojej stronie internetowej Radio Szczecin, odnalezione przedmioty po zabezpieczeniu i opisaniu zostaną przekazane do któregoś z muzeów w woj. Zachodniopomorskim.

Badania były wspólnym przedsięwzięciem organizowanym przez Instytut Archeologii UW i Instytut Archeologii i Etnologii PAN Oddział w Szczecinie.

Źródło: radioszczecin.pl Fot: mat. Uniwersytetu Warszawskiego

Dodane przez Tomasz Andrukajtis Listopad 27, 2014 19:19

Dołacz do nas na Facebooku

Mares
CN DOM

Nadchodzące imprezy nurkowe

Maj , 2019

Sortowanie

Brak wydarzeń