Na półkach sklepów nurkowych pojawiła się ciekawa nowość – komputer nurkowy SEAC Screen. Jednostka posiada duży czytelny wyświetlacz i z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom.
Popularny włoski producent sprzętu nurkowego już jakiś czas temu zapowiedział prace nad modelem SEAC Screen. Teraz w końcu otrzymaliśmy gotowy produkt i z pewnością warto mu się przyjrzeć bliżej. Zwłaszcza, jeżeli rozglądamy się za nowym lub planujemy zakup naszego pierwszego komputera nurkowego.
Już na pierwszy rzut oka widać, że mamy tu do czynienia z odpowiednich rozmiarów czytelnym ekranem. Choć co ciekawe, nie jest to kolorowy wyświetlacz OLED, do czego w ostatnich latach mogliśmy się już przyzwyczaić. W tym modelu zastosowano matrycę punktową LCD o wymiarach 4 x 4,7 cm.
Jeżeli zagłębimy się nieco bardziej w specyfikację, to z pewnością zauważymy, że komputer nurkowy SEAC Screen jest bardzo uniwersalny. Z pewnością idealnie nada się na komputer dla nurków dopiero rozpoczynających swoją przygodę. Jednak równie usatysfakcjonowani będą bardziej zaawansowani nurkowie rekreacyjni oraz osoby zaczynające przygodę z nurkowaniem technicznym.
Oprócz dużego, czytelnego ekranu jednostka posiada dwa przyciski. Z ich pomocą możemy poruszać się po menu komputera i zatwierdzać nasze wybory. Aby jak najlepiej spersonalizować wyświetlane dane, możemy ustawić kontrast i jasność wyświetlacza, a także ustawienia podświetlenia. Dostępne są tryby automatyczny i manualny oraz regulacja czasu podświetlenia.
Co więcej?
SEAC Screen pracuje w trzech trybach – Scuba, Gauge i Freedive. W pierwszym z nich komputer wykorzystuje popularny algorytm dekompresyjny Bühlmann ZHL-16C. Możemy również ustawić obsługę jednej lub dwóch mieszanek oddechowych z O2 do 99%. W trybie Gauge do dyspozycji mamy głębokościomierz i stoper. Z kolei tryb nurkowania swobodnego Freedive, prezentuje nam interwały powierzchniowe oraz czasy zanurzeń. Dodatkowo rejestruje również bieżące i maksymalne głębokości osiągnięte podczas sesji.
W zależności od preferencji nurka można ustawić większy konserwatyzm. Alarmy dźwiękowe i świetlne ostrzegają użytkownika w przypadku naruszenia przystanków dekompresyjnych, zbyt dużej prędkości wynurzania i przekroczenia maksymalnej dozwolonej głębokości (MOD) dla wszystkich używanych mieszanek gazowych. Urządzenie oblicza również czasy NoFly, czasy desaturacji i maksymalną dopuszczalną wysokość dla nurkowań powtarzalnych.
Aktualizacja oprogramowania sprzętowego SEAC Screen i oprogramowanie logbooka dla komputerów PC / Mac są dostępne bezpłatnie na stronie producenta. Aby pobrać dane, wystarczy podłączyć komputer za pomocą odpowiedniego kabla USB.
Cena:
SEAC Screen w wersji naręcznej 289 USD
SEAC Screen w konsoli z manometrem 389 USD
Próbkę twórczości Mateusza Piechnika, autora książki “Czas na głębokości – historia zegarków do nurkowania”, znajdziecie w 7 numerze naszego kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.