Nowy gatunek żebropławy znaleziony na głębokości prawie 4 km stał się pierwszym stworzeniem, które zostało opisane i nazwane przez naukowców National Oceanic & Atmospheric Administration – NOAA, tylko na podstawie samej dokumentacji wideo.
Zespół z amerykańskich badaczy z NOAA zajmujących się eksploracją oceanów odkrył Ctenophora, obecnie nazwanego już Duobrachium sparksae, niedaleko Puerto Rico w 2015 roku, ale dopiero po latach analiz stworzenie zostało opisane w Plankton & Benthos Research.
Żebropław został zauważona na nagraniu wykonanym przez robota ROV Deep Discoverer, a następnie duet naukowców NOAA Mike Ford i Allen Collins sklasyfikował go jako całkowitą nowość w świecie nauki.
To bardzo wyjątkowe, ponieważ mogliśmy opisać nowy gatunek w całości bazując tylko na dokumentacji wideo. Kamery robota Deep Discoverer są w stanie uzyskać obrazy o bardzo wysokiej rozdzielczości i rejestrować organizmy mierzące mniej niż milimetr – powiedział Collins
Badacze zaznaczyli, że wprawdzie nie mieli takich możliwości, jak przy wykorzystaniu mikroskopów w laboratorium, ale film również może dostarczyć wystarczających informacji, aby szczegółowo poznać morfologię, umiejscowienie narządów rozrodczych i inne aspekty.
Żebropław mierzy około 6 cm samego ciała, a z mackami około 30 cm. W wodzie poruszał się jak balon na gorące powietrze, utrzymując określoną wysokość nad dnem – powiedział Ford
NOAA zauważa, że żebropławy i meduzy nie są blisko spokrewnione, chociaż oba stworzenia składają się w 95% z wody. Żebropławy zwykle mają osiem rzędów rzęsek, które biją rytmicznie, załamując światło na kolory, gdy się poruszają, polując na stawonogi i larwy. Do tej pory zidentyfikowano od 100 do 150 gatunków.
Jeżeli fascynują was ośmiornice, koniecznie musicie przeczytać artykuł Małgorzaty Sobońskiej, który opublikowaliśmy w 10 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.