Archeolodzy podwodni odnaleźli i wydobyli na powierzchnię starożytne artefakty. Odkrycia dokonano 31 października 2020 r., podczas nurkowania prowadzonego w wodach okalających grupę Wysp Paklińskich, niedaleko Havaru.
Z dostępnych informacji wiemy, że odnalezione zostały trzy przedmioty, w tym późnoantyczne amfory na wino. Odkrycia dokonali dr Ivan Cvitković i dr Ante Žuljević z Instytutu Oceanografii i Rybołówstwa, podczas prowadzonych badań terenowych, których celem były gatunkami inwazyjne występujące w okolicy.
Wiek wydobytych naczyń został wstępnie określony na okres między III a V wiekiem. Zwrócono również uwagę na fakt, że wnętrze amfor zostało pokryte żywicą, tak, aby jak najlepiej uszczelnić porowate ścianki naczynia.
Proces wydobycia został zorganizowany i przeprowadzony pod nadzorem Tei Katunarić, która jest nie tylko archeologiem podwodnym, ale również wykładowcą na Uniwersytecie w Splicie. Swojego wsparcia udzieliła również firma Kantharos d.o.o z wyspy Hvar, która specjalizuje się w prowadzeniu badań archeologicznych oraz sporządzaniu dokumentacji fotograficznej i fotogrametrycznej.
Badając teren natrafiliśmy na dwa kolejne naczynia, które są świetnie zachowane. Pierwsze z nich to dzbanek stołowy, z kolei drugie służy do cedzenia wina. Badając dno w tej okolicy natrafiliśmy również na wiele fragmentów amfor. Celem naszej pracy było dokładne sprawdzenie terenu i próba odnalezienia kompletnej amfory lub nawet wrak statku. Będziemy musieli jednak podjąć kolejną próbę i zajrzeć jeszcze głębiej, aby sprawdzić, czy amfory nie potoczyły się gdzieś dalej – powiedziała Tea Katunarić.
Jest to kolejne wspaniałe znalezisko archeologiczne w chorwackich wodach. W ostatnich miesiącach informowaliśmy już m.in. o odnalezieniu interesujących artefaktów sprzed 2000 lat, czy skanowaniu i tworzeniu obrazu 3D wraku pełnego starożytnych amfor, o czym możecie przeczytać poniżej w 13 numerze magazynu DIVERS24.
Foto: Kantharos