Niedawny raport przygotowany przez amerykańską organizację Oceana jednoznacznie stwierdza, że chińskie statki rybackie celowo wyłączały urządzenia śledzące podczas połowów prowadzonych w pobliżu wysp Galapagos, tak, aby ukryć swoją rzeczywistą pozycję.
Analiza przeprowadzona przez organizację Oceana wykazała, że prawie 300 chińskich statków plądruje wody rezerwatu morskiego Galapagos, głównie w poszukiwaniu kałamarnic, które są niezbędne w diecie kultowych lokalnych gatunków, takich jak foki i rekiny młoty, a także wielu gatunków ryb, w tym tuńczyka i rybitwy, które przyczyniają się do rozwoju lokalnej gospodarki.
Korzystając z Global Fishing Watch – niezależnej organizacji non-profit założonej przez organizację Oceana we współpracy z Google i SkyTruth (narzędzia do mapowania), Oceana przeanalizowała dane ze statków rybackich zarejestrowanych w pobliżu wysp Galapagos od 13 lipca do 13 sierpnia 2020 roku.
W trakcie tego jednego miesiąca organizacja udokumentowała, że chińska flota, która głównie łowiła kałamarnice, zarejestrowała łącznie ponad 73 tys. godzin połowów. W rzeczywistości 99% widocznej działalności połowowej na wyspach Galapagos w analizowanym okresie, została dokonana przez statki pływające pod chińską banderą.
W ramach analizy organizacja Oceana udokumentowała również, że chińskie statki prawdopodobnie wyłączają swoje urządzenia śledzące, dostarczając sprzecznych informacji dotyczących identyfikacji statków i angażując się w potencjalnie podejrzane praktyki przeładunkowe, które mogą umożliwić nielegalne działania.
Między 13 lipca a 13 sierpnia miały miejsce 43 przypadki, w których chińskie statki rybackie z transponderami AIS wyłączyły swój system AIS. Średnio przerwa w nadawaniu sygnału AIS wynosiła dwa dni. Statek z najdłuższą przerwą w wykrywaniu AIS, 17 dni, był również potencjalnie zaangażowany w zdarzenie przeładunkowe z chłodnią kilka godzin przed wyłączeniem AIS – stwierdzają autorzy raportu
Według Oceany powyższa grafika ukazuje przypadki, w których statki wydają się wyłączać AIS (oznaczenie kolorem żółtym), a następnie pojawiają się ponownie (oznaczenie kolorem zielonym). Po wyłączeniu AIS statki mogą przepływać do ekwadorskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej, aby dokonywać połowów lub ukrywać zdarzenia przeładunkowe.
Przez miesiąc świat obserwował i zastanawiał się, co ogromna chińska flota rybacka robi u wybrzeży Wysp Galapagos, ale teraz już wiemy. Ten ogromny i ciągły wysiłek połowowy chińskiej floty zagraża Wyspom Galapagos, rzadkim gatunkom, dla których są domem i wszystkim, którzy są od nich uzależnieni w zakresie pożywienia i środków do życia. Niestety, to tylko wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o wpływ jaki na nasze oceany ma ogromna chińska flota. Sytuacja na Galapagos powinna być przyczynkiem do postawienia poważnych pytań i wzbudzić obawy dotyczące wpływu ogromnej chińskiej floty rybackiej na oceany – podsumowała dr Marli Valentine, analityk nielegalnych połowów w Oceana
Jordania i Zatoka Akaba to wspaniały cel nurkowej wyprawy. Relację z naszej wizyty znajdziecie W 12 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.