Film dokumentalny zrealizowany przez angielską stację telewizyjną BBC ukazał, że kruchy XVII wieczny wrak najstarszego znanego statku handlarzy niewolników, jest systematycznie niszczony przez trawlery.
Pozostałości angielskiego statku z XVII wieku, to najstarszy tego typu wrak na świecie, który związany jest z transatlantyckim handlem niewolnikami. Jak przekonują badacze, w tej chwili stoi w obliczu całkowitego zniszczenia przez trawlery rybackie, które systematycznie prowadzą połowy w jego pobliżu.
Wrak statku handlowego Królewskiej Kompanii Afrykańskiej pochodzący z lat 80. XVII wieku, postrzegany jest jako miejsce śmierci i ostatniego spoczynku niewolników, którzy zginęli na jego pokładzie. Statek spoczął na morskim dnie około 40 Mm na południe od Land’s End.
Szacuje się, że w ramach handlu niewolnikami ponad 12 mln mieszkańców Afryki zostało przewiezionych przez Atlantyk w trakcie 45 tys. rejsów przeprowadzonych na przestrzeni 400 lat. Wielu z nich nie przeżyło tej podróży. Dziś ślady po tych wydarzeniach stanowią ważne świadectwo historyczne, które może ulec zniszczeniu.
Pięćdziesiąt lat temu ten wrak musiał być prawdziwym podwodnym cudem. Dziś to, co z niego zostało, przedstawia tragiczny obraz. Trawlery ciągnące sieci zniszczyły niemal wszystko. Jedno z działo zostało wyciągnięte 300 m dalej. Jeśli trawlery potrafią rzucać dwumetrową armatą jak zapałką, to drewniany kadłub i niewielkie artefakty nie mają szans na przetrwanie. Archeolodzy nazywają wraki kapsułami czasu, ale ten wygląda jak strefa wojny – powiedział dr Sean Kingsley
Materiał został nakręcony w ramach realizacji produkcji Enslaved, filmu dokumentalnego o handlu transatlantyckim, który jest emitowany na antenie BBC Two. Wrak leży na głębokości 110 metrów, a zespół filmowy odwiedził go jako pierwszy.
Statek był jednym z ponad 500 wysłanych przez Królewską Kompanię Afrykańską do Afryki Zachodniej w latach 1672-1713. Prowadząc badania dla Enslaved, Kingsley zbadał materiały dotyczące 279 rejsów między 1672 a 1690 rokiem. Odkrył, że z 65 411 Afrykańczyków zostało przemyconych do Karaiby, a 14 668 zginęło na morzu.
Foto główne: Joshua Williams/Cornelia Street Productions
Jeżeli pasjonują cię odkrycia i eksploracja wraków, polecamy twojej uwadze artykuł znajdujący się w 11 numerze kwartalnika DIVERS24! Magazyn w wersji cyfrowej dostępny jest nieodpłatnie, natomiast wersję drukowaną możesz nabyć w naszym sklepie internetowym.